Badanie zostało przeprowadzone między 9 a 14 lipca br., na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1004 mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia, metodą wywiadu bezpośredniego. Jego wyniki - za PAP opublikowała m.in. Interia.
Zgodnie z wynikami sondażu 58 proc. badanych negatywnie ocenia kierunek, w jakim podążają sprawy w naszym kraju. 24 proc. twierdzi, że Polska zmierza w dobrym kierunku, natomiast zdania na ten temat nie ma 18 proc. respondentów.
61 proc. Polaków wyraża przekonanie, że mamy kryzys w polskiej gospodarce: 42 proc. ogółu badanych uważa, że to lekki kryzys, zaś 19 proc., iż jest to kryzys ciężki. 30 proc. respondentów deklaruje zadowolenie ze stanu polskiej gospodarki: twierdzą oni, że gospodarka znajduje się na etapie powolnego (27 proc. wszystkich badanych) lub dynamicznego (3 proc.) rozwoju. 9 proc. osób nie wyraziło swojego zdania.
41 proc. uczestników badania sądzi, że w czasie najbliższych trzech lat materialne warunki życia w kraju nie ulegną zmianie. Jeden na pięciu badanych (20 proc.) twierdzi, że sytuacja materialna się poprawi: 18 proc. prognozuje pewną poprawę, natomiast 2 proc. - znaczną. Według około jednej trzeciej respondentów (32 proc.) obecne warunki z czasem się pogorszą: zdaniem 7 proc. badanych osób znacznie, natomiast 25 proc. wskazuje na pewne pogorszenie. Bez zdania w tym temacie pozostaje 7 proc.
Uczestników zapytano również o szansę na znalezienie zatrudnienia w Polsce. Zdaniem 59 proc. respondentów bez większego problemu można znaleźć pracę, jednak znaczna większość z nich - 53 proc. ogółu - wskazuje, że o ile dostaje się pracę, to niekoniecznie taką, jaką by się chciało. 6 proc. ocenia natomiast, że w naszym kraju można bez trudu znaleźć dobrą pracę.
O tym, że w Polsce trudno jest uzyskać zatrudnienie, przekonanych jest 30 proc. badanych. 27 proc. zaznacza, że trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę, natomiast 3 proc. twierdzi, że znalezienie pracy jest praktycznie niemożliwe. 11 proc. pytanych osób nie ma sprecyzowanego stanowiska w tej sprawie.