Reguły. 60-latek został potrącony na przejściu dla pieszych. Nie żyje

Do tragicznego wypadku doszło w Regułach, w woj. mazowieckim. Potrącony na przejściu dla pieszych 60-letni mężczyzna nie żyje. Prokurator zadecydował, że do wyjaśnienia okoliczności wypadku konieczne będzie przeprowadzenie sekcji zwłok.

Jak powiedziała TVN24 rzeczniczka pruszkowskiej policji Karolina Kańka, 30-letni kierowca był trzeźwy. 

Zobacz wideo Czy kierowcy ustępują pieszym po wprowadzeniu nowych przepisów? To wideo policji pokazuje, że niekoniecznie

Policja bada okoliczności wypadku, będzie sekcja zwłok

Do wypadku doszło we wtorek wieczorem, około godziny 22 na przejściu dla pieszych w Regułach w powiecie pruszkowskim. Na miejscu pracowała policja pod nadzorem prokuratora, a funkcjonariusze będą ustalać okoliczności zdarzenia.

- Decyzją prokuratura zlecona została sekcja zwłok. Okoliczności wypadku będą wyjaśniane podczas prowadzonego przez prokuraturę postępowania - powiedziała cytowana przez TVN24 rzeczniczka pruszkowskiej policji Karolina Kańka. 

Z mapy wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym opracowanej w Biurze Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w okresie wakacji 2021 w Polsce doszło już do 180 wypadków na przejściach dla pieszych.

Nowe przepisy. Piesi mają pierwszeństwo na pasach, wciąż jednak muszą uważać

Od początku czerwca obowiązują znowelizowane przepisy kodeksu drogowego, które dotyczą między innymi osób poruszających się pieszo. Mają one pierwszeństwo przed pojazdami, z wyjątkiem tramwaju. Wciąż jednak osoby przechodzące przez ulicę muszą zachować ostrożność i pamiętać o tym, że za nieodpowiednie zachowanie wciąż grozi mandat.

Wciąż w mocy jest art. 14 o ruchu drogowym, według którego pieszym zabrania się

  • wchodzenia na jezdnię:
    a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
    b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
  • przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
  • zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
  • przebiegania przez jezdnię;
  • chodzenia po torowisku;
  • wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone, lub opuszczanie ich rozpoczęto;
  • przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
  • korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Więcej o: