Śląsk. Lej kondensacyjny między Żorami a Pszczyną. "Silnie rozwinięty, prawdopodobnie dotknął ziemi"

We wtorek po południu na Śląsku zaobserwowano lej kondensacyjny. "Istnieje duże prawdopodobieństwo, graniczące niemal z pewnością, że lej ten dotknął powierzchni ziemi i wyrządził niewielkie szkody" - poinformowali Polscy Łowcy Burz.

Na Śląsku między Żorami a Pszczyną zaobserwowano silnie rozwinięty lej kondensacyjny. Jak donoszą Polscy Łowcy Burz, zjawisko atmosferyczne pojawiło się po południu między godziną 13:35 a 13:45. 

Zobacz wideo Trąba powietrzna w Krzyżanowicach

Lej kondensacyjny utworzył się na Śląsku. "Mogą gdzieniegdzie pojawiać się leje kondensacyjne, a nawet słabe trąby powietrzne"

W mediach społecznościowych pojawiły się liczne zdjęcia i nagrania przedstawiające lej kondensacyjny, który utworzył się we wtorek na Śląsku. "Istnieje duże prawdopodobieństwo graniczące niemal z pewnością, że lej ten dotknął powierzchni ziemi i wyrządził niewielkie szkody. Pomimo słabych warunków do rozwoju konwekcji, miejscami w Polsce pojawiły się nieco silniej rozbudowane chmury kłębiaste dające przelotne opady deszczu" - poinformowali Polscy Łowcy Burz.

I dodali, że "w związku z dużym pionowym gradientem temperatury w dolnej troposferze i dość niskim poziomem kondensacji mogą gdzieniegdzie pojawiać się leje kondensacyjne, a nawet słabe trąby powietrzne (o sile F0)".

Pandemia koronawirusa. Tymczasowy szpital covidowy na terenie centrum targowego. Lublin, 22 kwietnia 2021Koronawirus. Naukowcy wyróżnili 10 objawów, które zwiastują długi COVID

Lej kondensacyjny na Śląsku. "Kontakt z ziemią jest wysoce prawdopodobny!"

Zdjęcia i nagrania, na których widać lej kondensacyjny, opublikowała na Twitterze także organizacja pozarządowa - Sieć Obserwatorów Burz, zajmująca się badaniem, monitorowaniem oraz ostrzeganiem przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. "Dzisiejszy, szeroki i nisko zawieszony lej kondensacyjny w rejonie Żor i Pszczyny, widziany z Mizerowa (woj. Śląskie). Kontakt z ziemią jest wysoce prawdopodobny!" - opisała zdjęcie organizacja.

Obserwatorzy Burz podzieli się również zdjęciem tego samego leja widzianego z Żor.

Sztorm na Bałtyku (zdjęcie ilustracyjne)Trąby wodne nad Bałtykiem. Łowcy Burz publikują zdjęcia

Więcej o: