Sondaż. Czy do kin i restauracji powinni mieć wstęp tylko zaszczepieni? Polacy odpowiedzieli

SW Research na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytał respondentów o to, czy ich zdaniem do galerii handlowych, kin i restauracji powinny mieć występ tylko osoby zaszczepione przeciw koronawirusowi. W gronie niezdecydowanych znalazło się prawie 20 proc. badanych.

"Czy Pani/Pana zdaniem wstęp do kin, teatrów, restauracji i galerii handlowych w Polsce - wzorem Francji - powinny mieć tylko osoby zaszczepione na COVID-19?" - zapytali Polaków ankieterzy z SW Research. Niemal co drugi pytany jest przeciwny wprowadzeniu ograniczeń. 

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Blisko połowa Polaków nie chce, aby do kin i galerii handlowych mogli wchodzić wyłącznie zaszczepieni  

Jak informuje "Rzeczpospolita", 35,6 proc. respondentów jest za tym, aby do restauracji, kin i galerii handlowych miały wstęp wyłącznie osoby, które przyjęły szczepionkę przeciw koronawirusowi.  Wprowadzenia takich ograniczeń nie chce z kolei 45,8 proc. badanych, a 18,6 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii. 

- Wprowadzenie w Polsce rozwiązań na wzór Francji negatywnie ocenia prawie dwie trzecie osób między 25 i 34 rokiem życia i podobny odsetek osób o dochodach poniżej 1000 zł. Zakazowi sprzeciwia się częściej niż co druga osoba z miast liczących nie więcej niż 20 tys. mieszkańców - skomentowała wyniki Klara Goss, Senior Project Manager w SW Research.

Protesty we Francji. Francja. 100 tys. ludzi na protestach przeciw decyzjom władz ws. szczepień

We Francji i Grecji bez szczepionki nie wejdziesz do restauracji 

12 lipca prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że od sierpnia osoby niezaszczepione nie będą mogły zostać wpuszczone między innymi do galerii handlowych i restauracji. Plany prezydenta są spowodowane niskim odsetkiem osób zaszczepionych we Francji oraz zbliżającą się czwartą falą pandemii koronawirusa. Z kolei od września ruszą obowiązkowe szczepienia dla medyków.

Nie tylko Francja decyduje się na takie kroki, także grecki rząd zapowiedział, że osoby, które nie przyjęły preparatu przeciw SARS-CoV-2 nie będą mogły wejść do restauracji. 

Mateusz Morawiecki Premier o obowiązku szczepienia: Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie

Koronawirus we Francji 

Według danych z 20 lipca, we Francji w ciągu ostatniej doby pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa otrzymało 4151 osób, a do szpitala trafiło 360 chorych na COVID-19, z czego 76 znajduje się na oddziale intensywnej terapii. Zmarło 20 osób. Dotychczas przynajmniej jedną dawkę preparatu przeciw COVID-19 przyjęło 37 809 568 osób (56,1 proc. populacji), a w pełni zaszczepionych jest 30 788 868 osób (45,7 proc.).

Więcej o: