Trwa "wojna o wieś". Rolnicy Agrounii protestują w Srocku. Utrudnienia w ruchu

"To jest Wojna o Polską Wieś! My, polscy rolnicy, nie oddamy produkcji żywności w naszym kraju w obce ręce! Od polskiego rolnictwa łapy precz!" - piszą rolnicy z Agrounii na swoim facebookowym profilu. Wtorkowy protest zgromadził do tej pory około 250 osób. Blisko 300 traktorów zablokowało drogę krajową nr 12, przebiegającą przez wieś Srock (woj. łódzkie).

"Codziennie upadają setki gospodarstw rolnych. Rząd niszczy produkcje polskiej żywności. ASF panoszy się po kraju siedem lat, a politycy i urzędnicy biernie się temu przyglądają. Do premiera napisaliśmy kilkadziesiąt oficjalnych pism. Nie odpisał. Dwa razy wyszliśmy go powitać twarzą w twarz. Uciekł. Żądamy NIEZWŁOCZNEGO spotkania z premierem" - piszą rolnicy Agrounii na stronie wydarzenia na Facebooku.

Zobacz wideo Afrykański pomór świń

Protest Agrounii. Rolnicy blokują DK12. 300 traktorów na drodze 

Protest rolników rozpoczął się we wtorek 20 lipca o godz. 8:00 we wsi Srock, położonej niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego. Zgodnie z zapowiedziami w mediach społecznościowych Agrounii, w pobliżu ronda łączącego drogę krajową nr 12 z trasą S8 miało pojawić się 150 traktorów. Ostatecznie wyjechało ich aż 300.

Protest nie przebiegał jednak w pełni spokojnie. W pewnym momencie z funkcjonariuszami starli się protestujący. Michał Kołodziejczyk przekazał mediom, że funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego bez ostrzeżenia. - Zgromadzenie jest legalne. Nie było żadnego zagrożenia - powiedział w relacji lider Agrounii. Kołodziejczak dodał, że sam również "stał się ofiarą działań policji". - Nigdy nie chciałem wybuchu agresji. To policja rozpoczęła takie działania - przekonywał w mediach społecznościowych.

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego zagłuszona przez Agrounię Rolnicy z Agrounii przerwają wizytę Morawieckiego. Policja goni ich po polu

- Protestujemy m.in. przeciwko zabijaniu zdrowych zwierząt w wyniku przymusowego uboju podczas epidemii afrykańskiego pomoru świń (ASF). Rząd nie radzi sobie z tą chorobą. Możemy tylko przeprosić kierowców za utrudnienia i blokadę, ale rolnicy mają swoje racje. Rząd od dwóch lat ich nie słucha. Teraz musi posłuchać - tłumaczył Michał Kołodziejczak, prezes Agrounii.

Protest rolników w Srocku. Spore utrudnienia w ruchu drogowym

W związku z protestem wystąpiły poważne utrudnienia w ruchu. Rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi Maciej Zalewski zaleca kierowcom objazdy. - W miarę możliwości należy w tym dniu unikać jazdy DK nr 12 przez Srock. Jadąc od Łodzi w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego, można to uczynić, kierując się na budowaną autostradę A1, dojechać do węzła Piotrków Trybunalski Południe i tędy wjechać do miasta. Analogicznie należy poruszać się w przeciwnym kierunku - radził Zalewski, cytowany przez radio TOK FM za PAP.

Zbigniew S. Zbigniew S. i jego rodzina oskarżeni. Grozi mu 20 lat więzienia

Więcej o: