Protesty przeciwko "gruntowaniu cnót niewieścich" w całej Polsce. Gdzie się odbędą?

Niedawne słowa doradcy ministra edukacji i nauki, a także ich późniejsza aprobata przez ministra Przemysława Czarnka, wywołały falę oburzenia. W odpowiedzi na wypowiedź o rzekomej konieczności "ugruntowywania kobiet do cnót niewieścich" w poniedziałek 19 czerwca Ogólnopolski Strajk Kobiet przeprowadzi protesty w całym kraju.
Zobacz wideo Dominika Lasota: Apelowaliśmy do MEN, żeby rzetelna edukacja klimatyczna stała się częścią programu nauczania

W poniedziałek o godzinie 15:30 pod siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie odbędzie się protest przeciwko zmianom wprowadzanym do szkolnictwa przez ministra edukacji Przemysława Czarnka. Na kwadrans wcześniej organizatorzy zapowiedzieli natomiast briefing prasowy na temat "mobilizacji przeciwko ideologicznej krucjacie i przejęciu polskiej edukacji przez fundamentalistów religijnych". Same manifestacje mają się natomiast odbyć w wybranych miastach w całym kraju pod siedzibami kuratoriów i placówek edukacyjnych.

Ogólnopolski Strajk Kobiet organizuje "uliczny trolling" przed siedzibą MEN

"Uliczny trolling kretyńskiej wypowiedzi to nasz sposób na odreagowanie absurdu i zwrócenie uwagi na dewastowanie wszelkich cnót i wartości, które powinny przyświecać nowoczesnej oświacie" - pisze Ogólnopolski Strajk Kobiet w swoim wydarzeniu na Facebooku zatytuowanym "#GruntujemyCnotyNiewieście". Chodzi między innymi o niedawne słowa doradcy ministra edukacji i nauki.

W rozmowie z "Naszym Dziennikiem" dr Paweł Skrzydlewski, doradca ministra edukacji i nauki, wypowiedział się na temat "zepsucia duchowego kobiety", który jego zdaniem uwidacznia się dzisiaj w kulturze i objawia "próżnością, zainteresowaniem wyłącznie sobą, egotyzmem, zwalczaniem obiektywnego porządku na rzecz widzenia siebie", a w efekcie zagraża rodzinie. Doradca ministra doszedł więc do wniosku, jakoby kobiety należało "ugruntowywać do cnót niewieścich". Z tezą tą zgodził się później sam minister Czarnek, który przyznał, że Skrzydłowski to "wybitny filozof, mówiący szczerą prawdę". 

Plany resortu edukacji na rok szkolny 2021/2022. "Szkoła przestanie być publiczna, stanie się partyjna"

Szef resortu edukacji ma plany na nowy rok szkolny. Jak przytaczał portal edziecko.pl, zdaniem Czarnka "kwestia rodziny, kryzysu rodziny i ataku na rodzinę jest potężna". Kierunki na nowy rok szkolny składają się więc z sześciu punktów, w tym między innymi "wspomagania przez szkołę wychowawczej roli rodziny, m.in. przez właściwą organizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie oraz realizację zadań programu wychowawczo-profilaktycznego". Zdaniem Doroty Łobody, warszawskiej radnej, członkini Rady Konsultacyjnej przy OSK, a także współzałożycielki fundacji Rodzice Mają Głos, do opinii publicznej przedostają się głównie takie wypowiedzi, jak ostatnie stwierdzenie o "cnotach niewieścich", tymczasem umyka nam "sedno forsowanych zmian" - "praca nad bardzo konkretnymi zmianami w systemie oświaty, które sprawią, że szkoła przestanie być publiczna, a będzie państwowa, a właściwie partyjna".

- Domagamy się odwołania Czarnka, ale nie mam złudzeń, że ktokolwiek inny z tej ekipy zmieniłby obrany kurs dotyczący polskiej szkoły. Ten kurs wyznaczyli Jarosław Kaczyński i jego partia - powiedziała w rozmowie z "Wyborczą" Łoboda.

Więcej o: