Iławska policjantka, która będąc na zakupach w sklepie, zobaczyła krztuszące się dziecko, natychmiast ruszyła mu na pomoc. Gdy zagrożenie minęło, oddała chłopca matce.
23 czerwca w jednym ze sklepów spożywczych w Iławie doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia. Mały chłopiec, który był na zakupach ze swoją matką, jadł ciastko. W pewnej chwili zadławił się nim i zaczął się dusić. Matka próbowała pomóc dziecku, jednak nie na wiele się to zdało. Na pomoc ruszyła im sierż. szt. Karolina Jachowska, która w czasie wolnym od służby również robiła zakupy w tym sklepie. Funkcjonariuszka chwyciła chłopca na ręce i udzieliła mu pierwszej pomocy właściwej dla tego rodzaju zdarzenia.
Monitoring sklepowy zarejestrował zdarzenie. Na filmie widać, jak policjantka wyjmuje z buzi chłopca części ciastka, po czym pochyla chłopca głową ku dołowi i klepiąc go po plecach, próbuje odblokować jego drogi oddechowe. Gdy po udzieleniu pierwszej pomocy dziecko zaczęło normalnie oddychać, kobieta przekazała je matce.
Obsługa sklepu skontaktowała się z pogotowiem ratunkowym. Gdy karetka przybyła na miejsce, medycy zbadali chłopca. Okazało się, że nie ma już powodów do niepokoju.
Aby udzielić pomocy osoby dorosłej, która się zakrztusiła, należy stanąć bezpośrednio za nią i pochylić ją do przodu w taki sposób, by jej głowa znajdowała się niżej niż tułów. Jednocześnie należy przytrzymać poszkodowanego drugą ręką. Następnie należy uderzyć pięć razy otwartą dłonią między łopatkami, kierując uderzenie ku górze.
Podobnie wygląda pierwsza pomoc w przypadku zadławienia się dziecka powyżej pierwszego roku życia. Jeśli jednak mamy do czynienia z niemowlakiem, należy ułożyć dziecko twarzą w dół, kładąc je na swoim kolanie i wykonać pięć uderzeń w plecy nasadą jednej dłoni. Następnie, po odwróceniu dziecka, trzeba wykonać pięć uciśnięć klatki piersiowej w dolnej połowie mostka na szerokość jednego palca powyżej wyrostka mieczykowatego - wyjaśnia Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.
Do największej liczby zadławień u niemowląt i dzieci dochodzi podczas zabawy lub w czasie spożywania posiłków. Wówczas należy jak najszybciej zadziałać. Im szybciej podejmiemy się pierwszej pomocy, tym większa szansa na jej skuteczność.