RCB ostrzega przed burzami w całym kraju. Dziesiątki tysięcy ludzi bez prądu

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało, że rano bez prądu w całej Polsce było ponad 56 tysięcy odbiorców - to efekt wieczornych i nocnych burz. RCB ostrzega też przed kolejnymi niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi na terenie całego kraju.

Anna Adamkiewicz z RCB wyjaśniła, że poszkodowani po burzach są głównie mieszkańcy województwa mazowieckiego (przeszło 22 tysiące) i łódzkiego (ponad 21 tysięcy). - Naprawy cały czas trwają. Trudno powiedzieć, kiedy wszystkie zostaną usunięte - powiedziała Anna Adamkiewicz z RCB.

Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?

Również w piątek na terenie całego kraju spodziewane są burze. RCB zauważa, że obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia wydane przez IMGW.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z meteorologami i w zależności od rozwoju sytuacji będziemy podejmować decyzje o wysłaniu alertów SMS-owych - dodała Anna Adamkiewicz, szefowa wydziału polityki informacyjnej Centrum. 

Skutki nawałnicy w Łodzi. Park PoniatowskiegoPowodzie błyskawiczne, zalane ulice, ewakuacje. Skutki burz nad Polską

Gwałtowne burze nad Polską. Jak zachować się w czasie nawałnicy?

RCB przypomina podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie gwałtownych burz. W miarę możliwości najlepiej pozostać w domu, usunąć z balkonów i okien przedmioty, które może porwać wiatr. Jeśli burza zaskoczy nas w górach, jak najszybciej należy zejść na niżej położony teren. W przypadku wypoczynku nad morzem lub jeziorem - wyjść z wody.

Burze w Polsce - mapa pogodowa z 14 lipca, godz. 21:50Gdzie jest burza? Ogromna strefa burzowa nad Polską. "Niszczycielska moc"

Z powodu burz wczoraj straż pożarna przeprowadziła ponad siedem tysięcy interwencji, przede wszystkim na Mazowszu i Ziemi Łódzkiej, a także w województwach kujawsko-pomorskim i małopolskim. Poza tym ewakuowano 11 obozów harcerskich.

Więcej o: