Tatry. Do zamknięcia trasy na Rysy i Orlą Perć. TPN będzie remontował najbardziej oblegane szlaki

W Tatrach rozpoczęto remonty szlaków. 14 lipca do odwołania zamknięto szlak na Czarny Granat, a już wkrótce zamknięte zostaną szlaki na Orlą Perć i Rysy. Tatrzański Park Narodowy na plan naprawczy zamierza wydać 13 mln zł. Obejmie on m.in. naprawę powierzchni i wymianę łańcuchów.

Remont trasy na Orlą Perć rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Z kolei remont szlaku na Rysy zaplanowano na wrzesień.

Zobacz wideo Himalaizm marzeniem dla bogatych? Sprawdzamy, ile to kosztuje!

Tatry. Na czas remontu zamknięte zostaną szlaki na Orlą Perć i Rysy

Tatrzański Park Narodowy poinformował o przewidywanym zamknięciu szlaków na czas prac remontowych, które zostaną sfinansowane z funduszy unijnych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Funduszu Leśnego.

Na szlaku na Orlą Perć, który zostanie zamknięty już w przyszłym tygodniu, prace remontowe obejmą wymianę łańcuchów asekuracyjnych oraz poprawę stanu nawierzchni.

- Z uwagi na eksponowany teren, z pewnością w czasie prac remontowych rejon ten zostanie zamknięty dla wędrowców. Szacujemy, że prace potrwają tam ok. dwóch tygodni - mówi "Gazecie Krakowskiej" Marta Mazik z Tatrzańskiego Parku Narodowego. - W trakcie, gdy jeden z wykonawców będzie wymieniał łańcuchy, inny będzie prowadził prace naprawcze nawierzchni szlaku - dodaje.

Kolejka do kolejki na Kasprowy WierchKolejka do kolejki na Kasprowy sprawdzała cierpliwość. Cztery godziny czekania

Prace remontowe obejmą również szlak, który prowadzi na Rysy - z Czarnego Stawu pod Rysami. Najprawdopodobniej prace na tym terenie rozpoczną się dopiero we wrześniu.

- Dlatego zaplanowaliśmy te prace na wrzesień, by nie zamykać go w okresie wakacyjnym – wyjaśnia decyzję TPN Marta Mazik.

Prace remontowe w Tatrach. Szlak na Skrajny Granat już zamknięty

Tatrzański Park Narodowy poinformował na Facebooku, że od 14 lipca do odwołania żółty szlak od Czarnego Stawu Gąsienicowego na Skrajny Granat będzie zamknięty dla turystów z powodu remontu.

Jak informuje "Gazeta Krakowska", prace remontowe obejmą również szlaki z Kasprowego Wierchu na Kopę Kondracką, z Hali Kondratowej na Kondracką Przełęcz oraz mostki w Dolinie Tomanowej.

Remont, który skupi się na nawierzchni, obejmie szlak z Psiej Trawki na Waksmundzką Polanę, z Cyrhli na Kopieniec Wielki, z Kuźnic na Kalatówki, z Kalatówek na Halę Kondratową, z Polany Kondratowej na Przełęcz pod Kopą Kondracką, Przysłop Miętusi-Jaworzyna Miętusia, a także szlak w Dolinie Białego.

Gmunden, Austria.Alpy. 78-letnia Niemka chodziła po górach, spadła ze 150 metrów. Przeżyła

Szlak na Orlą Perć uważany jest za najtrudniejszy szlak turystyczny w Tatrach i polecany jest głównie doświadczonym turystom. Wybierając się na pieszą wyprawę tym szlakiem, warto zadbać o specjalistyczne górskie wyposażenie. Rysy, choć są najwyższym szczytem Polski, nie wymagają tak dobrego przygotowania kondycyjnego jak Orla Perć.

Więcej o: