Gdzie jest burza? IMGW wydało ostrzeżenia dla wszystkich województw. Wiatr do 90 km/h i ulewny deszcz

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami dla całej Polski. Meteorolodzy zapowiadają deszcz do 40 mm oraz porywy wiatru, które będą dochodziły do 90 kilometrów na godzinę.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami dla wszystkich województw. Tylko zachodnie powiaty województwa zachodniopomorskiego nie są objęte alertem.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Gdzie jest burza? Alerty pierwszego i drugiego stopnia dla całej Polski

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują od godziny 9-12 w części województw zachodniopomorskim oraz w województwach wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, opolskim, świętokrzyskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim, mazowieckim, łódzkim, kujawsko-pomorskim i pomorskim.

Synoptycy przewidują opady deszczu od 15 mm do 20 mm, lokalnie od 30 mm do 40 mm. Porywy wiatru będą dochodzić do 90 kilometrów na godzinę. Miejscami spadnie też grad. IMGW zaznacza, że "w związku z dynamiczną sytuacją ostrzeżenie może być aktualizowane".

Powódź w BelgiiPolskie dzieci uwięzione przez powodzie. "Jesteśmy na pierwszym i drugim piętrze"

Alerty drugiego stopnia obowiązują natomiast w województwie warmińsko-mazurskim i podlaskim. Ostrzeżenia dla tych regionów wydano od godziny 10:00 do północy. Według prognoz należy spodziewać się nawałnic z ulewnymi opadami deszczu, które lokalnie będą dochodzić do 50 mm. Wiatr, tak jak w pozostałych regionach, będzie wiać w porywach do 90 kilometrów na godzinę. Spadnie też grad.

Powodem burz, które będą pojawiać się w Polsce co najmniej do końca tygodnia, jest powietrze zwrotnikowe, które napływa do całej Europy. Gorące, zasobne w wilgoć masy powietrza będą wywoływać silne komórki burzowe.

Ulice w Krakowie zalane po ulewieGigantyczna burza nad Krakowem. Ulicami płyną strumienie

Poza burzami na wschodzie kraju wydano też ostrzeżenia dotyczące upałów. Temperatura może dochodzić do 30-33 stopni w województwach podlaskim, warmińsko-mazurskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i lubelskim.

Aktualny radar burz można śledzić na Windy.com.

Więcej o: