Superkomórka burzowa i mezocyklon przeszły nad Ostrowem Wielkopolskim. Co to takiego?

Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego byli ostatnio świadkami superkomórki burzowej. Czym jest to zjawisko i jaką rolę odgrywa?
Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Jak tłumaczą na swojej stronie Łowcy Burz, superkomórka to szczególny typ komórki burzowej, który może istnieć przez wiele godzin i przebyć w tym czasie dystans nawet kilkuset kilometrów. Na obszarze występowania superkomórki może dochodzić do gwałtownych i niebezpiecznych zjawisk pogodowych: intensywnych opadów deszczu, opadów gradu o dużym rozmiarze, a nawet trąb powietrznych.

Superkomórka burzowa? Czym jest? Jaką rolę odgrywa w niej mezocyklon?

Charakterystyczną cechą superkomórki jest mezocyklon, czyli wirujący wstępujący prąd powietrza. Jego obecność pozwala odróżnić superkomórkę od zwykłej komórki burzowej. Rotacja, do której dochodzi w mezocyklonie sprawia, że superkomórka może wypiętrzać się wyżej i gwałtowniej niż w przypadku zwykłej burzy. Wir może osiągnąć prędkość do 250 km/h.

Przy odpowiednich warunkach mezocyklony mogą wywołać trąbę powietrzną. "Niektóre mezocyklony wirują wyjątkowo mocno, a gdy pojawią się odpowiednie warunki termiczne i powietrze w dolnej części troposfery będzie charakteryzować się odpowiednio dużą wilgotnością, może dojść do rozwoju tornada" - wyjaśniają Łowcy Burz.

Mezocyklon w Ostrowie Wielkopolskim

Superkomórkę można było obserwować w ubiegłą środę w Ostrowie Wielkopolskim. W związku z nadchodzącą burzą, mieszkańcy miasta otrzymali SMS-y z ostrzeżeniem, zawyły też syreny alarmowe.

Zjawisko to zostało uwiecznione na zdjęciu przez internautę, który podzielił się fotografią na fanpage'u Kataklizmy w Polsce i na świecie.

Więcej o: