Burza zalała ulice w Płocku. Spustoszenie w mieście [ZDJĘCIA]

Przez Płock w nocy przetoczyły się nawałnice. Do miasta oraz okolicznych gmin strażacy wyjeżdżali do akcji 397 razy. Burza powaliła drzewa, ulice były zalane, a wiatr uszkodził 28 budynków mieszkalnych.

Do godziny 6:00 strażacy odnotowali 798 interwencji w województwie mazowieckim. Na terenie całego kraju Państwowa Straż Pożarna interweniowała ponad 5 tys. razy. Burze nadal przechodzą przez Polskę. Na czwartek IMGW wydało ostrzeżenie najwyższego stopnia przed burzami z gradem dla woj. łódzkiego i mazowieckiego.

Burze w Polsce - mapa pogodowa z 14 lipca, godz. 21:50Gdzie jest burza? Ogromna strefa burzowa nad Polską. "Niszczycielska moc"

Ostrzeżenie drugiego stopnia wydano dla województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego. Na zachodzie kraju obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia (dla woj. dolnośląskiego i opolskiego). Do wieczora w centralnej i wschodniej części kraju obowiązują też ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem.

Burze przechodzą przez Polskę

W środę z powodu burz ewakuowano 49 obozów harcerskich, z czego siedem operacyjnie. W sumie akcja objęła niemal 4 tysiące osób. Uczestników przemieszczano do miejsc bezpiecznych - szkół, ośrodków zdrowia, remiz straży pożarnej.

W czasie ewakuacji obozów harcerskich nikt nie został ranny. W Kostkowicach w powiecie zawierciańskim na Śląsku sześcioro dzieci wymagało jednak opieki lekarskiej. Czworo dzieci doznało reakcji lękowej z powodu ewakuacji, u jednego dziecka odezwała się dawna choroba, a jeden z harcerzy skręcił nogę.

Dostaw prądu pozbawionych jest 215 892 odbiorców (woj.: łódzkie - 136 377, kujawsko-pomorskie - 35 100, śląskie - 12 588, małopolskie - 12 202).

Zobacz wideo Ogromne zniszczenia w Czechach na Morawach po przejściu burz
Więcej o: