Pogoda na dziś - czwartek 15 lipca. Burzowo w niemal całym kraju, upał do 34 stopni

Synoptycy IMGW przewidują kolejny upalny dzień. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wynosić będzie przeważnie 20-kilka stopni, jednak na północnym wschodzie we znaki da się gorąco - będzie tam nawet 36 stopni. Na obszarze prawie całej Polski mogą wystąpić burze, w wielu województwach będzie towarzyszyć im grad.

Rano temperatura wyniesie od 17-18 stopni na południowym i południowo-zachodnim krańcu Polski, przez 19 w centrum i na zachodzie, po 21-23 na północy, Podlasiu oraz Warmii i Mazurach. Najcieplej będzie w Suwałkach - tam 27 stopni. Umiarkowane zachmurzenie wystąpi na południu, natomiast na północnym zachodzie zachmurzenie całkowite.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Bardzo ciepło w całym kraju. W Suwałkach aż 36 stopni

W ciągu częściowe zachmurzenie pojawi się w województwach lubuskim, warmońskio-mazurskim i w południowych regionach Polski. Dla Pomorza Zachodniego synoptycy zapowiadają całkowite zachmurzenie i deszcz. Tam również będzie najchłodniej - do 21 stopni w ciągu dnia.

W centrum i na zachodzie będzie przeważnie 24-26 stopni. Wyższą temperaturę zobaczą na termometrach mieszkańcy północy i wschodu: w Gdańsku i Lublinie zapowiadanych jest 27 stopni, w Olsztynie 28 stopni, w Białymstoku 32 stopnie, a Suwałkach - Polskim biegunie ciepła, może być aż 36 stopni. Wieczorem gęste chmury dotrą nad zachodnią i południową część Polski. Na pozostałym obszarze temperatura wyniesie 27-29 stopni Celsjusza. 

Pogoda na sierpień. Czeka nas gorący koniec wakacjiPogoda długoterminowa na sierpień. Czeka nas gorący koniec wakacji

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał, że w czwartek burze mogą wystąpić w całym kraju. Najsilniejsze nawałnice prognozowane są na wschodzie i północy. Tam możliwe są opady deszczu do 30-40 mm, z kumulacjami do 60-80 mm oraz porywami wiatru dochodzącymi do 100-110 kilometrów na godzinę. Może też spaść grad.

Alerty IMGW. Ostrzeżenia przed upałem i burzami dla niemal całej Polski

Na terenie całego kraju (za wyjątkiem woj. zachodniopomorskiego i dolnośląskiego) obowiązuje ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia przed upałem. Alert jest ważny do godz. 20:00 w czwartek 15 lipca. Instytut opublikował również prognozę zagrożeń meteo, z której wynika, że burz pierwszego stopnia należy spodziewać się w woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim, natomiast w woj. zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, opolskim, śląskim oraz południowych powiatach dolnośląskiego burzom mogą towarzyszyć opady gradu. Prognoza zagrożeń obowiązuje do godz. 7:30 w piątek 16 lipca.

Więcej o: