Pogoda na dziś - wtorek 13 lipca. IMGW prognozuje burze, grad i upały

Przed nami kolejny dzień, z czasie którego zjawiska atmosferyczne mogą stanowić dla nas zagrożenie. IMGW ostrzega przed upałami oraz burzami, w tym przed burzami z gradem. Termometry mogą wskazać do 32 stopni. Najcieplej będzie na południu kraju.

Wtorek 13 czerwca będzie kolejnym burzowym dniem. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują, że w zachodniej połowie kraju zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, a na pozostałym obszarze małe i umiarkowane, zmieniające się okresowo w duże. Miejscami mogą wystąpić przelotne opady i burze, lokalnie także z gradem. W czasie burz suma opadów może wynieść do 20 mm. Tego dnia będzie wiał wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. W czasie burz porywy wiatru mogą osiągnąć do 75 km/h. 

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Prognoza pogody na wtorek 13 lipca. Będą alerty przed burzami z gradem i upałami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiedział, że wyda ostrzeżenia meteorologiczne. We wtorek możemy się spodziewać alertów drugiego stopnia dotyczących upałów i pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Te pierwsze będą obowiązywać prawie w całym kraju, z wyjątkiem województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Ostrzeżeniami przed burzami z gradem zostaną objęte z kolei województwa położone na północy kraju - zachodnipomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie oraz północna część województwa mazowieckiego.

Mapa prognozowanych obostrzeń IMGW - wtorek 13 lipcaMapa prognozowanych obostrzeń IMGW - wtorek 13 lipca Fot. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej / meteo.imgw.pl

Pogoda na 13 lipca - temperatura. Termometry wskażą do 32 stopni

Wtorek będzie także dniem upalnym. Meteorolodzy przewidują, że najchłodniej będzie w Szczecinie, Koszalinie, Gdańsku, Bydgoszczy, Toruniu i Poznaniu. W tych miastach termometry wskażą do 29 stopni. O jeden stopień więcej odnotujemy w Suwałkach, Lublinie, Warszawie, Łodzi, Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze, a o dwa - w Olsztynie i Białymstoku. Najgoręcej będzie we Wrocławiu, Opolu, Katowicach i Krakowie. Tam termometry wskażą nawet 32 stopnie. 

Małże (zdjęcie ilustracyjne)Kanada. Skorupiaki ugotowały się na plaży. Nawet ponad miliard zwierząt

Więcej o: