Gdzie jest burza? IMGW wydało ostrzeżenia dla sześciu województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla wschodnich województw kraju. W regionach tych prognozowane są burze, którym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu, a nawet gradu.

Po piątkowych, ulewnych deszczach, stany ostrzegawcze zostały przekroczone na ośmiu rzekach w Polsce. Aktualnie ostrzeżenia hydrologiczne wydane są dla województwa lubelskiego oraz południowych powiatów województwa małopolskiego czy podkarpackiego.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Ostrzeżenia IMGW przed burzami i gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia, które dotyczą sześciu województw. Alerty obowiązują w sobotę 10 lipca od godziny 14:00 do godziny 21-22. Ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą:

  • województwa warmińsko-mazurskiego: dokładnie powiatów ełckiego, oleckiego, gołdapskiego;
  • województwa podlaskiego: powiatów suwalskiego, sejneńskiego, augustowskiego, grajewskiego, monieckiego, sokólskiego, białostockiego, wysokomazowieckiego, bielskiego, hajnowskiego i siemiatyckiego oraz miast Suwałki i Białystok;
  • województwa mazowieckiego, a dokładnie dla powiatów: łosickiego, siedleckiego, sokołowskiego oraz Siedlec;
  • województwa lubelskiego: powiatów bialskiego, radzyńskiego, parczewskiego, włodawskiego, łęczyńskiego, chełmskiego, krasnostawskiego, zamojskiego, hrubieszowskiego, biłgorajskiego i tomaszowskiego oraz miast Zamość, Chełm i Biała Podlaska;
  • województwa podkarpackiego: dla powiatów jasielskiego, krośnieńskiego, sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego;
  • województwa małopolskiego: dla powiatów tatrzańskiego, nowotarskiego, nowosądeckiego, gorlickiego.

W tych regionach należy spodziewać się burz, w trakcie których może spaść do 25-30 mm deszczu. Miejscami możliwy jest także grad. Wiatr będzie wiał w porywach do 80 kilometrów na godzinę.

Pogoda na weekend. Chwila odpoczynku od upałów, a później znów ciepłoPogoda na weekend. Chwila odpoczynku od upałów, a później znów ciepło

Prognoza alertów IMGW. W niedzielę burze na zachodzie i powrót upałów od przyszłego tygodnia

W następnych dniach również spodziewane są nawałnice. W niedzielę wstępne ostrzeżenia wydano dla województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego.

W poniedziałek i wtorek obowiązywać mogą alerty pierwszego i drugiego stopnia dotyczące upałów. Wysokie temperatury będą doskwierać mieszkańcom województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Pogoda długoterminowa. Kiedy odpuszczą upały?Kiedy nadejdzie upragnione ochłodzenie? Nie nacieszymy się nim zbyt długo

Więcej o: