Incydent podczas obchodów 135. miesięcznicy smoleńskiej. Protestującym odebrano wieniec

Podczas obchodów 135. miesięcznicy smoleńskiej, na placu Piłsudskiego w Warszawie doszło do starcia między protestującymi, wojskiem i policją. Warszawski przedsiębiorca po raz kolejny złożył przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej wieniec, który został mu odebrany.
Zobacz wideo Dzień, który wstrząsnął Polską

W sobotę 10 lipca doszło do incydentu podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej. Protestujący starli się z policją i Żandarmerią Wojskową przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej na placu Piłsudskiego w Warszawie. 

134. Miesięcznica Smoleńska Miesięcznica. Nie da się złożyć wieńca pod, to wbiegł na pomnik. I w nogi

Miesięcznica smoleńska. Protestujący starli się ze służbami

Warszawski przedsiębiorca Zbigniew Komosa złożył przed pomnikiem wieniec z napisem: "Pamięci 95 ofiar Lecha Kaczyńskiego, który ignorując wszelkie procedury, nakazał pilotom lądować w Smoleńsku w skrajnie trudnych warunkach. Spoczywajcie w pokoju, naród polski. Stop kreowaniu fałszywych bohaterów". Wieniec został mu odebrany. Była to kolejna taka sytuacja z udziałem aktywisty. 

"Pomimo wyroku sądu, zezwalającego obywatelom na składanie wieńców pod samowolką budowlaną, wojsko polskie zaatakowało dzisiaj obywateli, a policja polska nie reagowała. Gdzie my żyjemy, jeśli wojsko polskie i polska policja nie przestrzegają wyroków sądowych?" - napisano na Twitterze strony wolne-media.pl. Profil Obywatele RP podaje natomiast, że w związku z interwencją służb, rannych zostało kilka osób. Konieczne było wezwanie pomocy medycznej. 

Zbigniew Komosa uniewinniony w sprawie o znieważenie pomnika

Jak pisze "Wyborcza", 5 lipca Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia uniewinnił Zbigniewa Komosę w sprawie o znieważenie pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Rozprawa dotyczyła sytuacji z 10 lutego, 10 marca i 10 kwietnia 2020 roku, kiedy przedsiębiorca składał wieniec z takim samym napisem, jak podczas obchodów w lipcu 2021 roku.

Sąd uznał jednak, że "zachowanie oskarżonego nie wyczerpało znamion występku określonego w artykule 261 kk", które dotyczy znieważenia pomnika. Zdaniem sądu każdy ma prawo złożyć wieniec przed pomnikiem znajdującym się w miejscu publicznym.

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej "Rz": Osiem postępowań ws. wieńców pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej

Więcej o: