Burze w Polsce. Ewakuowano 15 obozów harcerskich. Troje dzieci trafiło do szpitali

W całym kraju odnotowano ponad 5200 interwencji związanych z burzami - poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej brygadier Krzysztof Batorski. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową przekazał, że burze uszkodziły 200 dachów, z czego 130 w województwie łódzkim.

Krzysztof Batorski poinformował, że w związku z nawałnicami strażacy ewakuowali 15 obozów harcerskich. Były to działania rutynowe, prewencyjne.

Troje dzieci trafiło do szpitali. Podczas ewakuacji obozu w województwie świętokrzyskim w powiecie włoszczowskim dwie dziewczynki wymagały pomocy lekarzy - jedna, która skręciła nogę i druga, która dostała ataku paniki. Ponadto w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w miejscowości Bogate spadający konar złamał dziecku nogę.

Burze. 5200 pozrywanych dachów, ewakuacje obozów harcerskich

Najwięcej razy strażacy interweniowali w województwach łódzkim - niemal 1200, małopolskim - niespełna tysiąc, mazowieckim - ponad 700 i wielkopolskim - ponad 600. Strażacy głównie zajmują się obecnie wypompowywaniem wody z zalanych posesji, dróg i budynków, usuwaniem wiatrołomów, powalonych drzew i konarów oraz zabezpieczaniem dachów.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Bez prądu na godzinę 22.00 pozostawało ponad 104 tysiące odbiorców. Najwięcej w województwach łódzkim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

W całej Polsce obowiązują ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed upałami oraz gwałtownymi burzami z gradem wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dlatego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o odpowiednim zabezpieczeniu zwierząt, samochodów czy przedmiotów, które mogłyby zostać porwane przez wiatr w czasie burz.

Dąb Bartek uszkodzony. "Wiatr odłamał konar"

Jak informuje PAP w depeszy publikowanej m.in. przez tvn24.pl, z powodu silnego wiatr uszkodzeniu uległ 700-letni dąb Bartek. - Bardzo silny wiatr odłamał konar w wierzchołkowej części mierzący około 8-9 metrów. Leśnicy częściowo zdjęli konar na ziemię - powiedział PAP Paweł Kowalczyk,  zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Zagnańsk. Niższe partie drzewa zostały zabezpieczone podporami. -  Dzisiejsza sytuacja będzie na pewno przedmiotem naszych analiz. Ocenimy, jaki wpływ na Bartka będzie miało wyłamanie tego konaru - powiedział Kowalczyk. 

Powalone drzewo (zdjęcie ilustracyjne)Świętokrzyskie. Ewakuowano obóz harcerski, dwie uczestniczki w szpitalu

Pogoda. Ostrzeżenia IMGW przed burzami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedłużył do godziny ósmej rano ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dla województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Dotyczą one 11 powiatów w województwie podkarpackim: stalowowolskiego, strzyżowskiego, miasta Tarnobrzega i tarnobrzeskiego, dębickiego, jasielskiego, kolbuszowskiego, miasta Krosna, krośnieńskiego, mieleckiego, ropczycko-sędziszowskiego. Zagrożonych nadejściem burz jest również 11 powiatów województwa świętokrzyskiego: miasto Kielce, kielecki, opatowski, ostrowiecki, pińczowski, sandomierski, skarżyski, starachowicki, buski, kazimierski i staszowski.

W województwie małopolskim burzy z gradem można spodziewać się w powiatach: proszowickim, wielickim, bocheńskim, brzeskim, tarnowskim i mieście Tarnów, dąbrowskim, nowosądeckim i mieście Nowy Sącz, nowotarskim i tatrzańskim.

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że prawdopodobieństwo nadejścia burz wynosi 85 procent.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 40 mm do 60 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami będzie towarzyszył im grad.

Jest akt oskarżenia ws. mężczyzny, który znęcał się nad szczeniakiemRzucał dwutygodniowym szczeniakiem, wszystko nagrał. Jest akt oskarżenia

Więcej o: