Gwałtowne burze w woj. świętokrzyskim. Ewakuowano obóz harcerski, dwie uczestniczki w szpitalu

W wyniku gwałtownych burzy, które w piątkowe popołudnie przeszły nad województwem świętokrzyskim, służby ewakuowały obóz harcerski w pobliżu miejscowości Gościęcin na terenie Nadleśnictwa Pękowiec. Dwie nastoletnie uczestniczki obozu trafiły do szpitala.

- Z miejsca ewakuowano 18 dzieci i czworo opiekunów. Dwie uczestniczki obozu - w wieku 12 i 13 lat - zostały zabrane do szpitala - powiedział w rozmowie z RMF24 oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP we Włoszczowie st. kpt. Paweł Mazur.

Jak podaje RMF, obrażenia dziewczynek nie są poważne. Jedna z nich doznała skręcenia kostki, druga wymagała pomocy psychologicznej. Służby ewakuowały dzieci do Szkoły Podstawowej w Kurzelowie. Zabezpieczono także rzeczy osobiste i ekwipunek harcerzy, które pozostały na miejscu obozowiska.

Burze nad Polską. Ostrzeżenia IMGW

Burze przez cały piątek przetaczają się nad Polską. Nad województwem świętokrzyskim nawałnice, którym towarzyszył przede wszystkim silny wiatr pojawiły się popołudniu. Najwięcej zgłoszeń strażacy otrzymali z powiatów: kieleckiego, jędrzejowskiego i włoszczowskiego.

Niemal w całym kraju do późnych godzin nocnych mają wystąpić przelotne opady deszczu, a także gwałtowne burze z gradem o średnicy do 4 mm. Podczas ulew suma opadów może osiągnąć nawet 50-60 mm, co spowoduje lokalne podtopienia w szczególności na obszarach zurbanizowanych. Wiatr powieje z prędkością do 100 kilometrów na godzinę.

Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?
Więcej o: