Gdzie jest burza? Wydano alert RCB. Ostrzeżenia najwyższego stopnia dla czterech powiatów i ryzyko trąb

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert dla siedmiu województw. W nocy z 8 na 9 lipca, a także rano, możliwe są burze, ulewne deszcze, grad, podtopienia, silny wiatr, a nawet trąby powietrzne.
Zobacz wideo Ogromne zniszczenia w Czechach na Morawach po przejściu burz

"Burze z gradem, deszcz do 50 litrów na metr kw., wiatr do 120 km/h - synoptycy ostrzegają przed intensywnymi zjawiskami od Dolnego Śląska, przez Opolszczyznę, po Mazury i Pomorze. Zetrą się dwie masy powietrza, zwrotnikowe i polarne - mówi Agata Spruś z Planetarium Śląskiego" - przekazała za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych reporterka Radia ZET Daria Klimza.

Czwartek 8 lipca okazał się niezwykle gorący dla mieszkańców południowej, wschodniej i środkowej Polski, gdzie temperatura w cieniu przekraczała 30 stopni. Po upalnym dniu zapowiadane są natomiast liczne nawałnice. Stan burz nad krajem możemy śledzić na stronie Windy.

RCB ostrzega. Siedem województw z alarmami

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało komunikaty dla siedmiu województw:

  • warmińsko-mazurskiego,
  • kujawsko-pomorskiego,
  • łódzkiego,
  • wielkopolskiego,
  • śląskiego,
  • opolskiego,
  • części województwa mazowieckiego. 

Mapa burzowa Polski na piątek 9 lipca 2021.Burze przejdą w tym tygodniu przez Polskę. Gdzie będzie niebezpiecznie?

Na wymienionych obszarach może dochodzić do porywów wiatru, ulew, a także gradu. RCB apeluje o zabezpieczenie rzeczy, które może porwać wiatr, przeparkowanie samochodów w bezpieczne miejsce, zamknięcie okien i drzwi oraz w ramach możliwości pozostanie w domach, a w przypadku przebywania poza nim - znalezienie bezpiecznego schronienia. Nie zatrzymujmy się pod drzewami, a podczas jazdy samochodem, zachowajmy szczególną ostrożność - niebezpieczne mogą okazać się nie tylko drzewa, ale także otwarta przestrzeń, na której istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Upały w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. Kiedy się ochłodzi? W weekend krótka przerwa od upałów

Gdzie jest burza? IMGW wydało ostrzeżenia najwyższego stopnia dla czterech powiatów

Cztery powiaty województwa warmińsko-mazurskiego (węgorzewski, gołdapski, giżycki, olecki) objęte zostały alertem najwyższego, trzeciego stopnia przed burzami z gradem. Obowiązują one do godziny 23 w czwartek. 

Na godzinę 14:40 IMGW informowało, że "najaktywniejsza strefa burz występuje na Mazurach", gdzie towarzyszą jej bardzo silne opady, osiągające nawet do 15 mm/10 min. "W ciągu kolejnych godzin aktywność burzowa będzie nadal wzrastać i obejmować coraz większy obszar kraju" - ostrzega Instytut. 

Burza w Polsce. Gdzie zagrzmi?

"Wydano ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami z gradem i intensywnym deszczem z burzami. Ostrzeżenia obowiązują do rana" - czytamy na Twitterze IMGW. Profil Burza-Alert-IMGW podaje natomiast na Facebooku, że "późnym popołudniem istnieje prawdopodobieństwo utworzenia się trąby powietrznej" - głównie na południowym zachodzie. 

Więcej o: