"Burze z gradem, deszcz do 50 litrów na metr kw., wiatr do 120 km/h - synoptycy ostrzegają przed intensywnymi zjawiskami od Dolnego Śląska, przez Opolszczyznę, po Mazury i Pomorze. Zetrą się dwie masy powietrza, zwrotnikowe i polarne - mówi Agata Spruś z Planetarium Śląskiego" - przekazała za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych reporterka Radia ZET Daria Klimza.
Czwartek 8 lipca okazał się niezwykle gorący dla mieszkańców południowej, wschodniej i środkowej Polski, gdzie temperatura w cieniu przekraczała 30 stopni. Po upalnym dniu zapowiadane są natomiast liczne nawałnice. Stan burz nad krajem możemy śledzić na stronie Windy.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało komunikaty dla siedmiu województw:
Na wymienionych obszarach może dochodzić do porywów wiatru, ulew, a także gradu. RCB apeluje o zabezpieczenie rzeczy, które może porwać wiatr, przeparkowanie samochodów w bezpieczne miejsce, zamknięcie okien i drzwi oraz w ramach możliwości pozostanie w domach, a w przypadku przebywania poza nim - znalezienie bezpiecznego schronienia. Nie zatrzymujmy się pod drzewami, a podczas jazdy samochodem, zachowajmy szczególną ostrożność - niebezpieczne mogą okazać się nie tylko drzewa, ale także otwarta przestrzeń, na której istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
Cztery powiaty województwa warmińsko-mazurskiego (węgorzewski, gołdapski, giżycki, olecki) objęte zostały alertem najwyższego, trzeciego stopnia przed burzami z gradem. Obowiązują one do godziny 23 w czwartek.
Na godzinę 14:40 IMGW informowało, że "najaktywniejsza strefa burz występuje na Mazurach", gdzie towarzyszą jej bardzo silne opady, osiągające nawet do 15 mm/10 min. "W ciągu kolejnych godzin aktywność burzowa będzie nadal wzrastać i obejmować coraz większy obszar kraju" - ostrzega Instytut.
"Wydano ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami z gradem i intensywnym deszczem z burzami. Ostrzeżenia obowiązują do rana" - czytamy na Twitterze IMGW. Profil Burza-Alert-IMGW podaje natomiast na Facebooku, że "późnym popołudniem istnieje prawdopodobieństwo utworzenia się trąby powietrznej" - głównie na południowym zachodzie.