Lębork. Prokuratura umorzyła śledztwo ws. 17-latki, której zwłoki odnaleziono w wannie

17-letnia Ola z Lęborka została odnaleziona martwa w wannie w kwietniu 2021 roku. Prokuratura Rejonowa poinformowała, że została porażona prądem z niesprawniej ładowarki telefonu. W związku z tym śledztwo dotyczące nieumyślnego spowodowania śmierci zostało umorzone.

- Śledztwo w sprawie śmierci 17-latki z Lęborka [która została odnaleziona martwa w wannie - red.] umorzono z powodu braku znamion czynu zabronionego - poinformował Patryk Wegner z Prokuratury Rejonowej w Lęborku w rozmowie z TVN24

Zobacz wideo 64-latek miał prawie 3 promile alkoholu we krwi. "Zjechał z ronda własnym "zjazdem’"

Lębork. Umorzono śledztwo ws. śmierci 17-latki. "Szereg nieszczęśliwych zdarzeń"

Z informacji przekazanych przez prokuratora Patryka Wegnera wynika, że do śmierci nastolatki z Lęborka (woj. pomorskie) doszło w wyniku "szeregu nieszczęśliwych zdarzeń".

- Ładowarka była niesprawna, nie była ona oryginalna, do tego doszło samo posługiwanie się nią w wannie, co spowodowało porażenie prądem i zgon pokrzywdzonej - przekazał TVN24. 

Policja zdjęcie ilustracyjne Zwłoki 17-latki w wannie. Policja: Był tam też telefon podłączony do prądu

Lębork. 17-latka odnaleziona w wannie. Obok niej leżał telefon 

Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, do tragicznego zdarzenia doszło w nocy z 10 na 11 kwietnia w Lęborku. - Około godz. 1 w nocy z niedzieli na poniedziałek policjanci otrzymali zgłoszenie o śmierci 17-latki. Ciało znajdowało się w wannie, był tam też telefon podłączony do prądu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że śmierć nastąpiła wskutek porażenia prądem - przekazała trójmiejskiej "Gazecie Wyborczej" asp. Marta Szałkowska z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku.

Śledczy zabezpieczyli ślady na miejscu zdarzenia. Od początku podejrzewano, że nastolatka zmarła w wyniku porażenia prądem. Przeprowadzono sekcję zwłok i w ciągu dalszego śledztwa ostatecznie potwierdzono ten scenariusz. Po przeanalizowaniu wszystkich dowodów postępowanie zostało więc umorzone. 

Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro Ekspert o słowach premiera: Prawa nie należy tworzyć pod wpływem emocji

W jaki sposób udzielić pomocy osobie porażonej prądem? 

Osoba porażona prądem może doznać groźnego dla jego życia wstrząsu. Objawia się on: 

  • bladą, zimną skórą, 
  • perlistym, zimnym potem, 
  • utratą przytomności, 
  • płytkim przyspieszonym oddechem. 

Jak udzielić pomocy, jeśli jesteśmy świadkiem sytuacji, w której ktoś zostaje porażony prądem? Aby bezpośrednio pomóc poszkodowanemu, należy przede wszystkim upewnić się, że nie zagraża nam niebezpieczeństwo. Konieczne jest więc odłączenie bezpieczników i wyjęcie z gniazdka wtyczki urządzenia, które doprowadziło do wypadku (najlepiej użyć do tego drewnianego przedmiotu). Nie można dotykać poszkodowanego, zanim nie zostanie odłączony od źródła prądu!

Następnie sprawdzamy, czy osoba porażona oddycha i jak najszybciej wzywamy służby. Jeśli jest przytomna, czekamy na przyjazd pogotowia ratunkowego. Jeśli nie jest przytomna, ale oddycha i wyklucza się uraz kręgosłupa, układamy ją w pozycji bocznej bezpiecznej. Jeśli nie ma oznak życia, wykonujemy masaż serca i sztuczne oddychanie do momentu przyjazdu ratowników. 

Więcej o: