Sondaż: Więcej ludzi wierzy, że Tusk zmieni układ sił w polskiej polityce. Także część wyborców PiS

Powrót Donalda Tuska do polskiej polityki to od tygodnia polityczny temat numer jeden w mediach. Czy zaś wyborcy uważają, że rzeczywiście zmieni on polską scenę polityczną? Zgadza się z tym prawie 46 proc. badanych w nowym sondażu. Z kolei ws. oceny kolejnej kadencji Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku prezesa PiS większość badanych nie ma zdania.
Zobacz wideo Tusk: Nie dajcie sobie wmówić, że ludzie atakują Kościół. To zjawiska wewnątrz Kościoła niszczą Kościół, Kaczyński niszczy Kościół

Autorzy badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej" zapytali respondentów, czy ich zdaniem powrót Donalda Tuska do Platformy i krajowej polityki "zmieni układ sił na polskiej scenie politycznej".

Największa grupa badanych jest zdania, że tak - powrót Tuska oznacza zmiany. W ten sposób odpowiedziało 45,8 proc. badanych, z czego 12,8 proc. mówi, że nowy lider PO "zdecydowanie" wpływanie na zmianę w polityce, a 33 proc. stwierdził, że "raczej" tak się stanie. Zdecydowanie różnią się tu opinie wśród elektoratów obozu rządzącego i opozycji: przejęcie przez Tuska sterów w PO wróży zmianę wg. 65 proc. osób deklarujących głosowanie na opozycję i 27 proc. wyborców PiS

W sumie 35,5 proc. respondentów jest zdania przeciwnego i stwierdziło, że nie zmieni to układu sił na scenie politycznej. 18,7 proc. nie wie, jaki będzie efekt powrotu Tuska.

W sondażu pytano także o drugie polityczne wydarzenie minionego weekendu - Jarosław Kaczyński po raz kolejny został wybrany na prezesa PiS. Taka decyzja partii nie jest zaskoczeniem i brak zaskoczenia odzwierciedla także wynik sondażu: największa grupa respondentów, 39,2 proc, jest zdania, że kolejna kadencja Kaczyńskiego ani nie wzmocni, ani nie osłabi Prawa i Sprawiedliwości. 

Pozostali uczestnicy sondażu są niemal równo podzieleni: 25,7 proc. uważa, że nowa kadencja Kaczyńskiego wzmacnia PiS, a 23,5 sądzi, że osłabi to partię. 11,6 proc. nie ma zdania na ten temat.

Więcej o: