Pogoda. IMGW ostrzega przed upałem. Po południu może utworzyć się trąba powietrzna

W czwartek 8 lipca czeka nas kolejny dzień z upalną pogodą. IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla znacznej części kraju. Pojawią się również burze. Nieco chłodniejszą temperaturą odczują jedynie mieszkańcy zachodnich regionów. Na południu kraju zagrożenie utworzenia się trąby powietrznej.

"Dzisiaj tylko na wschodzie pogodnie. Na pozostałym obszarze dużo chmur, deszcz i miejscami burze z gradem. W czasie burz opady do 30 mm, a w Karpatach do 50 mm i porywy wiatru do 80 km/h, lokalnie do 100 km/h. Temperatura od 27 st. C do 32 st. C, na zachodzie 20-26 st. C" - zapowiada IMGW na Twitterze. 

Pogoda. IMGW ostrzega przed upałem 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał na czwartek (w niektórych regionach włącznie z piątkiem) alerty pogodowe drugiego stopnia przed upałem. Obowiązywać będą one w województwach: 

 • warmińsko-mazurskim - ostrzeżenia będą ważne do godz. 19 w czwartek, 
 • kujawsko-pomorskim (tylko we wschodnich powiatach) - ostrzeżenia będą ważne do godz. 18 w piątek,
 • podlaskim - ostrzeżenia będą ważne do godz. 19 w czwartek,
 • mazowieckim - ostrzeżenia będą ważne do godz. 18 w czwartek,
 • łódzkim - ostrzeżenia będą ważne do godz. 19 w czwartek,
 • lubelskim - ostrzeżenia będą ważne do godz. 18 w czwartek,
 • świętokrzyskim - ostrzeżenia będą ważne do godz. 18 w piątek,
 • opolskim - ostrzeżenia będą ważne do godz. 17 w piątek,
 • śląskim - ostrzeżenia będą ważne do godz. 18 w piątek,
 • małopolskim - ostrzeżenia będą ważne do godz. 18 w piątek,
 • podkarpackim - ostrzeżenia będą ważne do godz. 18 w piątek. 

Pogoda na dziśPogoda na dziś - czwartek 8 lipca. Upał i burze

Synoptycy prognozują, że temperatura maksymalna w dzień w wymienionych regionach osiągnie od 28 do 31 stopni Celsjusza. W nocy natomiast będzie wahała się od 17 do 20 stopni Celsjusza. Tak wysokie wskaźniki zagrażają naszemu zdrowiu. Pamiętajmy o regularnym nawadnianiu się w ciągu dnia, noszeniu nakrycia głowy, stosowaniu kremów z filtrem oraz unikaniu wysiłku fizycznego. Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy w samochodach dzieci oraz zwierząt! 

Upały w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. Kiedy się ochłodzi? W weekend krótka przerwa od upałów

Pogoda. Burze w niektórych regionach i możliwa trąba powietrzna

Zgodnie z zapowiedziami instytutu w czwartek w niektórych regionach wystąpią burze. Wyładowania pojawią się od północy przez centralną część Polski po krańce południowe. Dodatkowo późnym popołudniem w okolicach granicy województw: wielkopolskiego, łódzkiego i opolskiego może utworzyć się trąba powietrzna. 

"Dziś burze prognozowane są na obszarze od wschodniego Pomorza i Mazur po Śląsk. Burzom będą towarzyszyć opady do 30-40 mm, porywy do 90 km/h i grad. Lokalnie porywy mogą sięgnąć 100 km/h. Późnym popołudniem istnieje prawdopodobieństwo utworzenia się trąby powietrznej" - ostrzega IMGW. Warto na bieżąco śledzić komunikaty oraz rozwój sytuacji pogodowej. 

Więcej o: