Pogoda. Burze i nawałnice przejdą w tym tygodniu przez Polskę. "Ryzyko utworzenia trąby powietrznej"

Synoptycy z Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują, że w czwartek i piątek przez Polskę przejdą burze i silne opady deszczu. Najgroźniejsza pogoda będzie w piątek w centralnej części Polski. "Istnieje prawdopodobieństwo utworzenia się trąby powietrznej" - ostrzegają meteorolodzy.

Synoptycy z IMGW prognozują, że w środę w pasie od Gdańska i Słupska poprzez Bydgoszcz do Łodzi wystąpią burze z gradem. Dla wschodniej części województwa pomorskiego i północnej części województwa kujawsko-pomorskiego obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia, a dla reszty obszarów wydano żółty alert. W czasie burzy wiatr powieje nawet z prędkością do 100 km/h. 

Zobacz wideo Ogromne zniszczenia w Czechach na Morawach po przejściu burz

Gdzie jest burza? W czwartek nawałnice i ulewny deszcz nawiedzą Polskę

Według przewidywań synoptyków, burze i ulewy zostaną z nami na dłużej. W czwartek 8 czerwca burze prognozowane są na obszarze od województwa pomorskiego, przez warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i aż po Śląsk.

"Burzom będą towarzyszyć opady deszczu do 30 mm, porywy wiatru do 80 km/h oraz grad. Lokalnie opady deszczu mogą sięgnąć nawet 40 mm, a porywy wiatru 90-100 km/h. Późnym popołudniem istnieje prawdopodobieństwo utworzenia się trąby powietrznej" - informują synoptycy. 

W piątek największe komórki burze pojawią się w środkowej części kraju 

Okazuje się, że w piątek czekają nas jeszcze silniejsze wyładowania atmosferyczne. Nawałnice i silny deszcz ominą wyłącznie wschodnie krańce Polski. Najsłabsze burze są przewidywane w województwie zachodniopomorskim oraz lubuskim. Silniejszych porywów wiatru oraz ulew można spodziewać się w pasie od Słupska do Gdańska poprzez Bydgoszcz, Poznań, Leszno, aż do Zielonej Góry i Wrocławia. Niebezpiecznie będzie w województwach: 

  • warmińsko-mazurskim (z wyłączeniem wschodniego krańca);
  • mazowieckim (zachodnia połowa);
  • kujawsko-pomorskim (wschodnia część);
  • łódzkim;
  • opolskim;
  • śląskim;
  • małopolskim;
  • świętokrzyskim (z wyłącznie wschodniego krańca);
  • oraz na wschodnich krańcach woj. wielkopolskiego, dolnośląskiego i pomorskiego.

Marian Banaś NIK. Rząd "pudruje" prawdziwy obraz budżetu? Banaś zapowiada konferencję

W tych regionach - oprócz burz, ulew i silnego wiatru, prognozowane są także opady gradu. 

Więcej o: