Nieoficjalnie: Nowe przepisy zwiększające rolę kuratorów w szkołach już są gotowe

Nowelizacja prawa oświatowego, która wprowadzająca m.in. szersze uprawniania dla kuratorów oświaty, jest już gotowa - ustaliło RMF FM. W najbliższych dniach powinna zostać przekazana do konsultacji międzyresortowych.

Resort nauki chce zwiększyć nadzór nad szkołami niepublicznymi, ale utrzymać dotychczasowe zasady wyboru ich dyrektorów - wynika z ustaleń RMF FM. Jak podaje rozgłośnia, w tej kwestii decydująca ma pozostać rola organu prowadzącego, a nie publicznego. Rozmówcy RMF FM z resortu edukacji podają, że przepisy dotyczące szkół niepublicznych zostały złagodzone ze względu na ich "kontrowersyjność".

Według nowelizacji kuratorzy mają mieć decydujący wpływ na konkursy w szkołach publicznych. - Wzrośnie wpływ związków zawodowych, ale tylko tych, które są obecne w szkole - mówił stacji wiceminister Tomasz Rzymkowski.

Przypomnijmy, że Przemysław Czarnek chce zwiększyć rolę kuratorów oświaty w nadzorze nad szkołami, ale również wprowadzić obowiązkowe lekcje religii lub etyki i położyć większy nacisk na naukę historii. Jak zapowiada resort, pozostałe zmiany mają pojawić się w nowych przepisach po wakacjach.

Przemysław Czarnek przedstawił swój plan na wprowadzenie zmian w szkolnictwie

Zdaniem ministra Czarnka nowe kompetencje kuratorów pomogą nadzorować szkół "organizacje demoralizujące dzieci pod przykrywką jakiejś edukacji seksualnej".

Dyrektor będzie miał obowiązek - przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje - uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły oraz konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na zajęciach. Dyrektor będzie potrzebował także pozytywnej opinii kuratora oświaty dla działań konkretnej organizacji na terenie szkoły.

Szef resortu nauki powiedział również, że nadzór kuratorów ma objąć również inne organizacje. - Chodzi o takie organizacje, jak na Śląsku, które pod przykrywką nauki języka niemieckiego, uczą niemieckiej historii Śląska. Te rzeczy się zdarzają i do nas docierają - wyjaśniał.

Akcja obywatelskiego wotum nieufności wobec Czarnka

3 lipca ruszyła akcja zbierania podpisów pod obywatelskim wotum nieufności dla ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, którą zainaugurowali parlamentarzyści Lewicy. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Magdalena Biejat oraz Beata Maciejewska pojawiły się wraz z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Akcji Demokracji przed siedzibą MEiN, aby ogłosić akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o odwołanie ministra nauki.

Zobacz wideo Przemysław Czarnek - człowiek, który nie ma wstydu i kobiet się nie boi
Więcej o: