98 proc. osób, które umierają na COVID-19 w Polsce, to osoby niezaszczepione. Niedzielski podał dane

- W Polsce mamy niemal identyczny parametr zgonów jak w Stanach Zjednoczonych. Ponad 98 proc. osób, które umierają na COVID-19, to osoby niezaszczepione - mówił w czasie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że szczepienia chronią przed zgonem, ciężkim przebiegiem choroby i hospitalizacją.

W czasie wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki odniósł się do sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Przedstawił możliwe scenariusze rozwoju czwartej fali koronawirusa i apelował do Polaków o korzystanie z darmowych szczepień.

- Mamy wystarczającą liczbę szczepionek. Każdy w dowolnej chwili może się zaszczepić - mówił.

Premier zacytował epidemiologa dr Anthony'ego Fauciego, którego badania pokazują, że 99,2 proc. umierających na Covid-19 to osoby niezaszczepione.

Głos zabrał także minister zdrowia

Uzyskaliśmy takie dane również dla Polski, od końcówki stycznia do teraz, gdy zaczęliśmy szczepić pacjentów drugimi dawkami szczepionki, mamy praktycznie niemal identyczny poziom zgonów niezaszczepionych w procentowym ujęciu jak w USA - 98,8 procent. To jednoznacznie pokazuje, że szczepienie chroni przed zgonem

- powiedział Adam Niedzielski.

Szczepienia w Polsce

Do wtorku w Polsce zaszczepionych dwoma dawkami było 14 004 587 osób. Zdaniem specjalistów, zaszczepienie 70 proc. populacji Polaków może nie wystarczyć, by osiągnąć próg odporności zbiorowej. W przypadku chorób zakaźnych zaszczepionych musi zostać nawet 80 proc. społeczeństwa. 

Jak tłumaczył w maju Adam Niedzielski Narodowy Program Szczepień "nie stawia sobie za cel zaszczepienia 60-70 proc. Polaków, bo szczepienia są dobrowolne". -  Chcemy zaszczepić jak największy odsetek Polaków. Myślę, że w perspektywie dwóch miesięcy zrealizujemy cel, jaki postawił pan premier Morawiecki, czyli 20 mln zaszczepionych - stwierdził minister zdrowia.

Zobacz wideo
Więcej o: