Bielsko-Biała. Cmentarz żydowski po raz kolejny sprofanowany. Sprawca: Wykopcie swoich zmarłych

Po raz kolejny nieznana osoba sprofanowała cmentarz żydowski w Bielsku- Białej. Tym razem sprawca zostawił informację skierowaną do osób wyznających judaizm. Mężczyzna wezwał Żydów do zabrania ciał swoich bliskich zmarłych "żeby nie mieli czego odwiedzać ani za czym tęsknić".

"Kolejna przykra sobota i kolejna wizyta policji na cmentarzu przy ulicy Cieszyńskiej. W godzinach porannych na bramie cmentarza nieznany mężczyzna zawiesił informację wraz z dodatkiem, który z uwagi na wrażliwość został zasłonięty" - czytamy na Facebooku Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej.

Zobacz wideo Sikorski: Izraelczycy widzą polską retorykę i to ma swoje konsekwencje

Bielsko-Biała. Nieznany sprawca sprofanował cmentarz żydowski i zostawił wiadomość

"Informacja do wszystkich Żydów. Zacznijcie s**ć tylko do własnych łużek i wykopcie swoich zmarłych, żebyście nie mieli czego odwiedzać, ani za czym tęsknić a to co jest pod spodem, to tylko próbka tego co macie pod swoimi jarmułkami" [zachowana oryginalna pisownia] - tak brzmiała wiadomość pozostawiona na bramie nekropolii. Do wiadomości został dołączony plastikowy worek, najprawdopodobniej z fekaliami. 

"Mamy nadzieję, że tak jak w zeszłym tygodniu, sprawca zostanie szybko złapany" - czytamy w poście. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej przypomina również, że obecnie trwa zbiórka na renowację pomników. "Część z pieniędzy zostanie również przeznaczona na rozbudowę systemu monitoringu na cmentarzu" - poinformowała gmina.

Burza w PolsceIMGW ostrzega cztery województwa przed burzami i ulewami

Nastolatkowie zniszczyli 67 mogił. Sprawą zajmie się sąd rodzinny 

To nie pierwszy raz, kiedy policjanci musieli interweniować w sprawie dewastacji cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej. 26 czerwca doszło tam do zniszczenia lub uszkodzenia 67 mogił. Po oględzinach policjanci rozpoczęli poszukiwania sprawców.

"Przestępstwo zostało zakwalifikowane jako występek znieważania miejsca spoczynku zmarłych oraz uszkodzenia mienia. Kryminalni z komisariatu przy ulicy Traugutta rozpoczęli wszechstronne dochodzenie, w które zostali zaangażowani policjanci wszystkich pionów" - przekazali funkcjonariusze z bielskiej policji. Wizerunek podejrzanych udało się ustalić dzięki przedsiębiorcy, który powadzi firmę tuż przy nekropolii. 

Cmentarz żydowski w Bielsku-Białej w roku 2006Zdewastowali cmentarz żydowski. Policja ich zatrzymała. Najstarszy ma 13 lat

Policjanci zatrzymali w niedzielę 27 czerwca trzech podejrzanych. "Okazali się nimi trzej nastolatkowie - dwoje chłopców w wieku 12 lat i 13-latek. Wszyscy są mieszkańcami Bielska-Białej" - czytamy w komunikacie policji. Po przeprowadzeniu czynności dowodowych, 12-latków zabrali rodzice, a 13-latek trafił do policyjnej izby dziecka. "Jak ustalili śledczy, nieletni wandale działali z pobudek chuligańskich. O losie całej trójki zdecyduje niebawem bielski sąd rodzinny" - informują policjanci.

Więcej o: