Pogoda. Kolejna fala upałów nadciąga nad Polskę. Od wtorku na termometrach znów 30 stopni

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał na najbliższe dni liczne ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Obowiązują one praktycznie w całej Polsce. Poza wysoką temperaturą, synoptycy ostrzegają także przed burzami, gradem czy ulewami.

Do Polski wracają tropikalne upały. Już od wtorku 6 lipca na termometrach zaczną pojawiać się wartości oscylujące wokół 30 stopni, a od środy zostaną one w większości kraju przekroczone. IMGW przygotowało kolejne ostrzeżenia dla znacznego obszaru Polski.

Zobacz wideo Proste triki przyniosą wam ulgę w upały

Pogoda. Fala upałów wraca do Polski

Już we wtorek 6 lipca w Katowicach temperatura w ciągu dnia w cieniu wyniesie 30 stopni. W pozostałych częściach kraju będzie jednak niewiele chłodniej - wartości będą się plasować między 27 stopniami w Gdańsku i Szczecinie, a 29 stopniami we Wrocławiu, Zielonej Górze, Poznaniu, Łodzi i Bydgoszczy.

Od środy zacznie robić się jednak jeszcze goręcej. Temperatura osiągnie nawet 32 stopnie, choć na zachodzie kraju będzie dość chłodno - 24 stopnie w Zielonej Górze, a tylko 19 w Szczecinie. W kolejnych dniach sytuacja będzie wyglądać dość podobnie - z tą różnicą, że zachodnia część Polski (jako jedyna) będzie mogła liczyć na temperaturę niższą o kilka stopni. Mieszkańcy pozostałych regionów na ulgę od upałów mogą liczyć dopiero w sobotę. Ta zapowiada się jednak deszczowo. W niedzielę natomiast wartości znów wzrosną i wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie będą się utrzymywać na podobnym poziomie. 

Pies - zdjęcie ilustracyjneJak zadbać o swoje zwierzęta w upały. O tym warto pamiętać

IMGW ostrzega: upały, deszcze, burze

Na wtorek 6 lipca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował jeszcze niewiele ostrzeżeń. Mieszkańcy okolic Legnicy, Wrocławia i Opola powinni jednak zachować szczególną ostrożność. Tam od godzin porannych obowiązywać będą bowiem ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami. Mieszkańcy województwa podlaskiego mogą natomiast spodziewać się burz z gradem. Tam IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia. 

Środa przyniesie już natomiast o wiele więcej zagrożeń. Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami obowiązywać będą praktycznie w całej Polsce z wyjątkiem województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego, podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego. W województwie pomorskim, a także na Dolnym Śląsku (powiaty: zgorzelecki, lubański, Lwówecki, jeleniogórski, Jelenia Góra, kamiennogórski, wałbrzyski, Wałbrzych i kłodzki) obowiązywać będą natomiast niższe ostrzeżenia przed upałem - pierwszego stopnia. 

Podtopienia na skutek ulewy (zdjęcie ilustracyjne)Strażacy ponad 250 razy interweniowali na Mazowszu. Podtopienia po burzach

W czwartek ostrzeżenia obejmą jeszcze większą część kraju - jedynie dla województwa lubuskiego nie zaplanowano żadnych alertów. W zachodniopomorskim wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami. W dolnośląskim i opolskim poza upałami alerty dotyczą także burzy z gradem

Więcej o: