Matura 2021. CKE podała wyniki. Tysiące uczniów czeka poprawka

Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, maturę zdało 74,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 17,7 proc. uczniów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, zmierzą się z egzaminem poprawkowym w sierpniu.

W poniedziałek rano tegoroczni maturzyści mogli zapoznać się z wynikami matur, do których podeszli w maju. Wyniki mogli sprawdzić w systemie ZIU.

Zobacz wideo Dominika Lasota: Apelowaliśmy do MEN, żeby rzetelna edukacja klimatyczna stała się częścią programu nauczania

Matura 2021. Jak wypadły egzaminy dojrzałości?

81 proc. tegorocznych absolwentów liceów zdało egzaminy maturalne. Do poprawki podejść może 13,2 proc. uczniów. Z kolei wśród absolwentów technikum 64 proc. zdało egzamin dojrzałości. Prawo do jego  poprawienia ma 24,9 proc. z nich.

Czarnek: Szkoła nie jest miejscem lewicowej ideologizacji dzieciCzarnek: Szkoła nie jest miejscem lewicowej ideologizacji dzieci

Jak wynika z informacji CKE, 7,8 proc. tegorocznych absolwentów nie zdało egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu. Wśród absolwentów liceów takie osoby stanowią 5,8 proc., wśród absolwentów techników - 11,1 proc. Maturzyści, którzy nie zdali jednego obowiązkowego egzaminu, mają prawo do poprawki w sierpniu, a w przypadku niezdania więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, wyniki mogą poprawić dopiero w przyszłym roku.

Matura 2021. Najwięcej trudności sprawiła maturzystom matematyka

Egzaminu z matematyki nie zdało 21 proc. maturzystów. 7 proc. nie osiągnęło minimalnego wyniku z języka polskiego, a 6 proc. z języka angielskiego.

Jak podaje TVN 24, Marcin Smolik, dyrektor CKE podkreślał, że wyniki nie obejmują kilku tysięcy osób, które do matury podchodziły w dodatkowym terminie w czerwcu. - Najczęściej zdawanym przedmiotem rozszerzonym w liceach był język angielski, w technikach również - mówił Smolik. - Przeprowadzono 692 egzaminy ustne dla tych chętnych, którzy chcą studiować poza Polską - dodawał.

Czarnek otrzymał świadectwo. Celujący za język nienawiści i indoktrynacjęCzarnek dostał świadectwo. Celujący za język nienawiści, szczucie na innych

- Gratuluję tym, który ten egzamin zdali i będą kontynuować naukę na studiach wyższych - mówił wiceminister Tomasz Rzymkowski. Dziękował także nauczycielom i dyrektorom szkół za organizację matur. - Matura wypadła dobrze - ocenił wiceszef MEiN.

Więcej o: