Jędraszewski o "ideologii z Zachodu". "Będą bronić praw nawet traw. Ale człowieka będą uważać za szkodnika"

- Absolutyzuje się człowieka, który wydaje się, że może wszystko. Nawet zmienić to, czy ktoś jest kobietą, czy mężczyzną - mówił w sobotę podczas nabożeństwa na Rusinowej Polanie abp Marek Jędraszewski. - Skąd ta pochwała zabijania dziecka nienarodzonego? Będą bronić praw zwierząt i nawet traw. Ale człowieka będą uważać za szkodnika - stwierdził metropolita krakowski, komentując tzw. raport Maticia.

W sobotę na Rusinowej Polanie odbyły się obchody 160. rocznicy objawień Matki Bożej Jaworzyńskiej. Wziął w nich udział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Hierarcha odczytał kilka wpisów z księgi pamiątkowej, które pochodzą z okresu stanu wojennego. - Tamten system, ateistyczny i komunistyczny, chciał nas oderwać od Boga. Chciał sprawić, abyśmy żyli bez niego. Została naruszona podstawowa relacja, bez której wszystko zaczyna tracić ład i porządek. Potem została naruszona relacja z sobą samym - mówił.

Jędraszewski mówił o "ideologii z Zachodu"

Duchowny stwierdził, że dziś cztery podstawowe płaszczyzny relacji naruszane są przez ideologię płynącą z Zachodu. - Chce się zaproponować taki styl myślenia i życia, jakby Pana Boga nie było. Absolutyzuje się człowieka, który wydaje się, że może wszystko. Nawet zmienić to, czy ktoś jest kobietą czy mężczyzną. Może przedefiniować to, czym jest rodzina i jak powinno wyglądać życie wspólnotowe - mówił abp Marek Jędraszewski. - Co to za wolność, którą chcą nam zaproponować? Do czego oni chcą doprowadzić? Do wielkiej katastrofy demograficznej, która i tak dotyka nasz naród? - dodał, jak cytuje zakopiańska "Gazeta Wyborcza".

Abp Jędraszewski odniósł się do tzw. raportu Maticia, czyli rezolucji, która wzywa państwa Unii Europejskiej m.in. do zapewnienia powszechnego dostępu do aborcji. - Skąd ta pochwała zabijania dziecka nienarodzonego? Będą bronić praw zwierząt i nawet traw. Ale człowieka będą uważać za szkodnika, którego najlepiej, żeby na świecie nie było. Wydaje się, że ci ludzie chcą doprowadzić świat zachodni do samozagłady w imię jakichś dziwnych do zrozumienia, niepogodzenia ze zdrowym rozsądkiem, ideologii - powiedział abp Marek Jędraszewski.

Zobacz wideo Piekło kobiet. „Jeżeli chodzi o aborcję, to jesteśmy pod ścianą" Wybierz serwis

Tzw. raport Maticia

Projekt rezolucji wzywa państwa członkowskie m.in. do "depenalizacji aborcji oraz do usuwania i zwalczania przeszkód w legalnej aborcji", "zapewnienia powszechnego dostępu do wysokiej jakości i przystępnych nowoczesnych metod antykoncepcji i produktów antykoncepcyjnych", a także do "udostępnienia w Europie sztucznego zapłodnienia". W raporcie stwierdzono, że legalny i bezpieczny dostęp do aborcji czy odpowiednia opieka położnicza to prawa człowieka. Jednocześnie autorzy raportu skrytykowali "klauzulę sumienia", która pozwala lekarzom odmówić wykonania zabiegu usunięcia ciąży.

Jeszcze przed głosowaniem w Parlamencie Europejskim abp Stanisław Gądecki apelował do europarlamentarzystów, aby ci byli przeciw. Duchowny stwierdził wówczas, że "aborcja zawsze jest pogwałceniem fundamentalnego prawa człowieka do życia".

Więcej o: