Toruń. Muzeum Tadeusza Rydzyka powstaje z poślizgiem. Inwestycja pochłonęła już ponad 100 mln zł

Muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu zostanie oddane do użytku dopiero w 2022 r. Za inwestycję odpowiada fundacja Lux Veritas, na której czele stoi o. Tadeusz Rydzyk. Budowa nowej placówki kulturalnej pochłonęła z budżetu państwa już ponad 100 mln zł.

Portal Dzień Dobry Toruń informuje, że według resortu kultury "oddanie budynku do użytku wraz z otwarciem ekspozycji jest planowane na pierwszą połowę 2022 roku". Pierwotnie zakładano jednak, że inwestycja zostanie ukończona na początku bieżącego roku. Na razie nie wiadomo, co jest przyczyną opóźnienia prac nad nowym muzeum.

Zobacz wideo PiS i ojciec Rydzyk od lat są w bliskich stosunkach

Toruń. Na tzw. muzeum Tadeusza Rydzyka przeznaczono już ponad 100 mln zł

Budowa Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II w Toruniu od początku wzbudza kontrowersje za sprawą finansowania ze środków publicznych. W 2018 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadeklarowało przekazanie na budowę muzeum 70 mln zł, kolejne 47,7 mln doszło w 2019 r., a pod koniec 2020 r. media obiegła informacja o dodatkowych 60 mln na "opracowanie założeń i kompleksową realizację" wystawy stałej do muzeum.

Donald Tusk na Radzie Krajowej PO"Tak, wróciłem!". Donald Tusk mówi o furii i uderza w Kaczyńskiego

Za muzeum odpowiada fundacja Lux Veritas, która w 2018 r. podpisała w tej sprawie umowę z resortem kultury. Fundacja została założona w 1998 r. przez o. Tadeusza Rydzyka, który obecnie pełni funkcję prezesa zarządu. Lux Veritas jest nadawcą Telewizji Trwam, ale również jednym z właścicieli spółki Geotermia Toruń. Firma prowadzi na terenie Torunia prace geotermalne, współfinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Z wyliczeń OKO.Press wynika, że instytucje związane z o. Tadeuszem Rydzykiem w ciągu pięciu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości otrzymały z budżetu państwa łącznie ponad 325 mln zł. Najwięcej pieniędzy (185 mln) przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - większość środków przekazano na budowę muzeum w Toruniu. NFOŚiGW miał przekazać na ten cel ponad 74 mln zł (większość w czasach, gdy ministrem środowiska był Jan Szyszko), a resort sprawiedliwości - ponad 26 mln zł.

Muzeum o. Rydzyka ma być "depozytariuszem pamięci"

Jak czytamy na oficjalnej stronie fundacji Lux Veritas, Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II  "będzie depozytariuszem pamięci o ponad tysiącletniej historii chrześcijańskiej Polski".

"Zostaną w nim przedstawione wydarzenia z dziejów naszego kraju, które miały wpływ na kształt dzisiejszej Europy, takie jak tradycje wolności i tolerancji Rzeczypospolitej, Wiktoria Wiedeńska, Bitwa Warszawska, doświadczenie walki 'za wolność naszą i waszą' czy ofiara polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej" - czytamy na stronie fundacji.

Placówka ma przywołać "głos wielkiego duchowego przywódcy Polski św. Jana Pawła II i sposób, w jaki Papież świadczył o takich wartościach jak ojczyzna, naród czy patriotyzm". Część ekspozycji muzeum ma zostać także poświęcona postawom Polaków wobec osób pochodzenia żydowskiego w trakcie II wojny światowej.

"Przesłanie Muzeum będzie skierowane do wszystkich osób, które łączy poczucie przynależności lub uznanie dla historii i kultury polskiej - bez względu na miejsce zamieszkania, narodowość czy wyznanie" - czytamy.

Jarosław KaczyńskiWspólna deklaracja m.in. Kaczyńskiego, Salviniego i Le Pen. "To akt zdrady"

Więcej o: