Atak hakerski na pocztę Sejmu. Nowe ustalenia ABW

Nowe ustalenia ABW potwierdzają, że doszło do ataku hakerskiego na pocztę Sejmu. - Zaatakowane zostały służbowe skrzynki niektórych polityków - podaje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w komunikacie.

"W związku z prowadzoną analizą trwającej kampanii Ghostwriter Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ustaliła, że atakiem został objęty również system poczty elektronicznej Sejmu RP" - czytamy w informacji. 

"Szczegółowa analiza wykazała nieautoryzowane logowania do służbowych skrzynek poczty elektronicznej niektórych posłów na Sejm RP. Incydenty dotyczą w sumie kilkunastu parlamentarzystów, zasiadających w klubach i kołach poselskich: Lewica, Polska2050, PiS, Koalicja Obywatelska, Konfederacja" - dodano. 

Posłom, których skrzynki zostały zaatakowane, przedstawiono informacje o możliwych zagrożeniach. Podjęto także działania mające na celu zminimalizowanie skutków ataku. 

Służby podkreślają, że ataki stanowią "część operacji dezinformacyjnej prowadzonej przeciwko Polsce".

Hakowanie kont polityków

Po raz pierwszy o atakach na konta polityków poinformowano w czerwcu, po wycieku wiadomości z prywatnej skrzynki mailowej ministra w KPRM i koordynatora programu szczepień Michała Dworczyka.

W sieci pojawiły się wówczas zrzuty ekranu pochodzące z jego skrzynki pocztowej. W kolejnych dniach w serwisie Telegram pojawiły się liczne wiadomości mające pochodzić z jego konta. Treści dotyczyły poufnych informacji o szczegółach uzbrojenia polskiej armii, a także zdradzające szczegóły negocjacji w zakresie obronności. Niektóre wiadomości były prywatną korespondencją Dworczyka z premierem Mateuszem Morawieckim. 

Z najnowszych ustaleń ABW wynika, że za ataki odpowiada grup hakerska UNC1151.

Zobacz wideo
Więcej o: