Burze nad Polską. Zapowiadane są ulewne deszcze - IMGW wydało ostrzeżenia. Grzmi już na wschodzie kraju

Pogoda na dziś ponownie stoi pod znakiem burz i ulewnych deszczy. Synoptycy IMGW wydali alerty przed burzami i towarzyszącymi im intensywnymi opadami dla kilku północnych i północnozachodnich województw. Gdzie dziś będzie padać?

Wczoraj najwięcej deszczu spadło w Trzcińsko-Zdroju, gdzie zanotowano średni opad na poziomie 70 mm. W piątek pogoda również będzie deszczowa, pojawią się burze z intensywnym deszczem oraz silnymi porywami wiatru, ale w większości kraju będzie dość spokojna aura.

IMGW wydało ostrzeżenie przed burzami z intensywnymi opadami deszczu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Synoptycy alarmują, że w niektórych regionach Polski przejdą burze, którym towarzyszyć będzie silny deszcz. Dodatkowo zapowiadany jest także wiatr w porywach do 80 km/h. 

Ostrzeżenia IMGW wydano dla województwa:

  • pomorskiego, gdzie będą obowiązywać w godzinach 9-21 w piątek;
  • kujawsko-pomorskiego, gdzie będą ważne w godz. 9-23 w piątek;
  • warmińsko-mazurskiego, dotyczą godz. 1.30-22.30 w piątek;
  • podlaskiego, gdzie będą ważne w godz. 2.30-20.30 w piątek;
  • lubelskiego (w powiatach północnych: bialskim, Biała Podlaska, łukowskim, radzyńskim, parczewskim, włodawskim), gdzie będą ważne w godz. 5.45-14 w piątek;
  • mazowieckiego (w powiatach północno-wschodnich: wołomińskim, węgrowskim, sokołowskim, łosickim, siedleckim, mińskim, pułtuskim, wyszkowskim, ostrowskim, ostrołęckim, makowskim, przasnyskim, Ostrołęka, ciechanowskim, mławskim, żuromińskim), gdzie będą ważne w godz. 2-14 w piątek.

Pogoda na dziś. W pozostałych regionach kraju będzie deszczowo, ale bez intensywnych opadów

- Dziś pogoda będzie zdecydowanie lepsza niż wczoraj - przewiduje synoptyk i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Jaka będzie pogoda w regionach Polski, w których nie wydano ostrzeżeń IMGW przed burzami? - Na pozostałym obszarze kraju nadal będą pojawiać się przelotne opady deszczu, które ominą jedynie rejony województw: śląskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego - zaznaczył synoptyk.

Temperatura w całej Polsce będzie dość niska, jak na początek lipca. Najcieplej będzie w Łodzi i Poznaniu, gdzie termometry wskażą 24 st. Celsjusza. Nieco chłodniej w Warszawie, Szczecinie, Bydgoszczy, Kielcach oraz Lublinie i Rzeszowie, gdzie będą 23 st. Celsjusza. 22 kreski na termometrach pojawią się w Katowicach i Krakowie, zaś 21 w będzie dziś w Zielonej Górze. Najchłodniej w Gdańsku, Wrocławiu, Olsztynie i Białymstoku - tam maksymalnie 20 st. Celsjusza. 

Gdzie jest burza? W niektórych miejscach w Polsce już grzmi i pada

Pierwsze komórki burzowe gromadzą się przy północnowschodniej granicy Polski, na pasie między Suwałkami a Białymstokiem. 

Niebawem zagrzmi też w okolicy Mikołajek, Mrągowa, Jezioran, Lidzbarku Warmińskiego oraz Szczytna, gdzie pojawią się lekkie burze. Z kolei intensywnie pada już w rejonie Międzyrzecza Podlaskiego (woj. lubelskie), a lekka burza przechodzi przez Mszanę, Huszlew, Popławy, Chotycze i Łosice. 

Duże opady deszczu sięgające 30,5 mm są w województwie mazowieckim, na terenie miejscowości Korytnica, Trawy, Kąty, Gruszczyno, Szczurów, Wierzbno, Węgrów. 

Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?
Więcej o: