Są oświadczenia majątkowe sędziów TK, ale nie wszystkich. "Klauzula tajności 'zastrzeżone'"

Na stronie Trybunału Konstytucyjnego zamieszczono oświadczenia majątkowe sędziów Trybunału, ale nie wszystkich. "Uwzględniono wniosek o nadanie klauzuli tajności 'zastrzeżone' dla oświadczenia o stanie majątkowym za rok 2020" - czytamy po kliknięciu w oświadczenie m.in. Krystyny Pawłowicz.

Jak dowiadujemy się z oświadczenia Julii Przyłębskiej, prezeska Trybunału Konstytucyjnego uzbierała 390 tys. zł oraz 27 tys. euro oszczędności. Posiada dom o powierzchni 160 mkw. na działce o pow. 830 mkw. Do oświadczenia wpisała też samochód - skodę fabię z 2015 roku. Prezeska TK ma także dwa kredyty gotówkowe, łącznie na ok. 80 tys. zł. 

Zobacz wideo Adam Bodnar musi opuścić urząd RPO. TK uznał, że pełnienie funkcji po upływie kadencji jest niezgodne z konstytucją

Oświadczenia majątkowe sędziów Trybunału Konstytucyjnego 

Wiceprezes TK Mariusz Muszyński zgromadził środki w wysokości 55 tys. zł, 12 euro, 32 dolary i 40 franków. Sędzia Muszyński ma 300-metrowy dom położony na działce o powierzchni 877 mkw. Nieruchomość jest współwłasnością małżeńską. Wpisał też miejsce garażowe o pow. 12 mkw. 

Muszyński w rubryce dotyczącej mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. zł wpisał meble, m.in. szafę barokową o wartości od 15 do 20 tys. zł czy kanapę włoską wartą 25 tys. zł. Znalazł się tam również fortepian marki Yamaha (25 tys. zł). Sędzia ma dwa samochody - nissana z 2006 r. (16 tys. zł) i mercedesa z 2016 r. (ok. 100 tys. zł). 

Stanisław Piotrowicz ma ponad 98 tys. zł oszczędności. Posiada samochody toyota camry i toyota avalon. Jako współwłasność małżeńską wpisał dom o pow. 109 mkw. oraz mieszkanie o pow. 64 mkw. Ma też gospodarstwo rolne o pow. 3,7 ha.

Sędzia Piotr Pszczółkowski może pochwalić się 240-metrowym domem (współwłasność) i udziałami (1/18) w dwóch drogach. Zgromadził środki pieniężne w wysokości 29 tys. zł. Sędzia Pszczółkowski wpisał też dwa samochody - toyotę avensis i mistubishi outlandera. Oba figurują jako współwłasność małżeńska. 

Oświadczenie Krystyny Pawłowicz z klauzulą "zastrzeżone"

Oświadczenia sędziów dostępne są na stronie Trybunału Konstytucyjnego. Jednak nie wszystkie można zobaczyć. W niektórych przypadkach pojawia się informacja: "uwzględniono wniosek o nadanie klauzuli tajności 'zastrzeżone' dla oświadczenia o stanie majątkowym za rok 2020". Dotyczy to sędziów: Krystyny Pawłowicz, Justyna Piskorskiego, Bartłomieja Sochańskiego, Michała Warcińskiego i Jarosława Wyrembaka. 

Więcej o: