Kilka dni temu rozpoczął się sezon kąpielowy nad polskim morzem. Niestety ze względu na zakwit sinic wiele kąpielisk w Zatoce Gdańskiej zostało zamkniętych.
Ważne, by nie lekceważyć komunikatów i zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Kontakt z wodą, w której zakwitły sinice może się bowiem skończyć licznymi nieprzyjemnymi dolegliwościami:
Tego typu dolegliwości mogą pojawić się bezpośrednio po kąpieli, ale także nawet kilka dni później! W przeszłości zdarzało się także, że kontakt z sinicami okazywał się dla ludzi śmiertelny, choć w ostatnim czasie nie odnotowano tak poważnych zachorowań. GIS przestrzega jednak, by unikać wody z kożuchem sinicowym, zmienioną barwą, a także nieprzyjemnym zapachem. Ne należy także poić nią zwierząt ani używać do podlewania warzyw.
Niektóre z sinic są zdolne produkować toksyny (hepatotoksyny, neurotoksyny, dermatotoksyny), które mogą wywoływać uszkodzenia wątroby, przyśpieszanie rozwoju guzów nowotworowych, wewnętrzne krwotoki, zaburzenia układu nerwowo-mięśniowego, drżenie mięśni, problemy z równowagą czy obrzęki skórne.
Z powodu pojawienia się sinic w Bałtyku zamknięte zostały kąpieliska w Gdyni i w Sopocie. Są to: Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo, Sopot Kamienny Potok-Koliba, Sopot Hotel Beach Club, Sopot Hotel Haffner-Esentra, Sopot Park Północny I, Sopot Park Północny II, Sopot K22, Sopot Łazienki Południowe I, Sopot 32A-33.
W Zatoce Gdańskiej woda zdatna do kąpieli znajduje się aktualnie w kąpieliskach: Gdynia Babie Doły, Mechelinki, Rewa, Gdańsk Jelitkowo, Gdańsk Klipper Jelitkowo, Molo Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Stogi, Gdańsk Sobieszowo, Gdańsk Orle, Mikoszewo, Jantar, Stegna I, Stegna II, Sztutowo, Kąty RybackieKrynica Morska - Port i Port 2, Krynica Morksa - Bulwar Słoneczny 1 i 2, Krynica Morska - Korczaka.