Sinice w Bałtyku. Kilkanaście zamkniętych kąpielisk na Pomorzu. Wśród nich te w Gdyni i Sopocie

We wtorek 29 czerwca ze względu na zakwit sinic zamknięte zostały niektóre trójmiejskie kąpieliska. Kontakt z wodą pokrytą sinicowym kożuchem może być niebezpieczny dla zdrowia, o czym przypomina GIS. W jego specjalnym serwisie można na bieżąco sprawdzać aktualną jakość wody w chętnie wybieranych przez urlopowiczów miejscach.

Sezon kąpielowy nad polskim morzem rozpoczął się zaledwie kilka dni temu, jednak już we wtorek 29 czerwca Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o zamknięciu kilku popularnych kąpielisk ze względu na zakwit sinic.

Zobacz wideo Czy sinice zawsze są groźne? [NaZdrowie]

Sinice w Bałtyku. Które kąpieliska zostały zamknięte?

Z powodu pojawienia się sinic w wodach Bałtyku, nie można obecnie korzystać z dwóch kąpielisk w Gdyni (Śródmieście i Redłowo), a także ośmiu w Sopocie (Kamienny Potok - Koliba; Hotel Sopot - Beach Club; Hotel Haffner-Esentra; Park Północny I; Park Północny II; Łazienki Południowe I oraz kąpielisk oznaczonych jako K22 - na wysokości wejścia nr 22 na plażę - i 32A-33 - na wysokości wejścia nr 33 na plażę). Poza Trójmiastem na polskim Wybrzeżu wyłączone z użytkowania są też kąpieliska Stegna II oraz Krynica Morska - Bulwar Słoneczny 1.

Barszcz Sosnowskiego Barszcz Sosnowskiego kwitnie. Czym grozi kontakt z rośliną? Gdzie występuje?

Aktualny stan polskich kąpielisk można sprawdzić w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Strona zawiera m.in. dane dotyczące jakości wody, infrastruktury kąpieliska, panujących na nim warunków panujących oraz klasyfikacji profilu kąpieliska. Zamieszczono również mapę ze znacznikami - kolorem zielonym oznaczone zostały kąpieliska, w których woda spełnia wszystkie wymogi, czerwonym - miejsca, w których woda nie nadaje się obecnie do kąpieli, natomiast na szaro zaznaczono miejsca, gdzie nie przeprowadzono pomiarów. Po kliknięciu w "pinezkę" można zapoznać się z bardziej szczegółowymi informacjami.

Upały (zdjęcie ilustracyjne) IMGW ostrzega: Upały wracają do Polski we wtorek. Będą też burze i grad

Sinice w Bałtyku. Czym są? Dlaczego powodują zamykanie kąpielisk?

Sinice należą do najstarszych organizmów na naszej planecie. Są zdolne przeprowadzać fotosyntezę - swój zielony kolor zawdzięczają niezbędnemu do tego procesu chlorofilowi. Mogą przetrwać w różnych ekosystemach - osiedlają się w glebie, na skałach, na korze drzew, na lodowcach, a nawet w gorących źródłach, gdzie temperatura sięga 90 stopni Celsjusza. Występują zarówno w wodach słonych, jak i słodkich. O tym, jak powstają, można dowiedzieć się z jednego z naszych niedawnych tekstów.

Woda pokryta kożuchem sinicowym charakteryzuje się zmienioną barwą i nieprzyjemnym zapachem. Serwis Kąpieliskowy GIS podaje, że u osób, które miały kontakt z sinicami, mogą pojawić się objawy takie jak wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka czy bóle mięśni i stawów. Choć nie odnotowano dotąd przypadków śmierci po zetknięciu się z toksycznymi zakwitami, to dla bezpieczeństwa powinno się tego kontaktu unikać.

Więcej o: