Pogoda. W środę zagrzmi w całym kraju. IMGW: Możliwe jest tworzenie się trąb powietrznych

W środę burze występować będą w całej Polsce, najsilniejsze w Wielkopolsce, na Kujawach, środkowym Pomorzu oraz na południowym wschodzie kraju - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W strefie najbardziej intensywnych burz możliwe jest powstawanie trąb powietrznych.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują, że w środę do Polski ponownie zawitają upały oraz burze. Temperatura w większości kraju może przekroczyć 30 stopni Celsjusza. To jednak burze będą największym niebezpieczeństwem, przed którym ostrzega Instytut. 

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

IMGW ostrzega przed intensywnymi burzami. Możliwy grad i silny wiatr

Synoptycy prognozują, że najbardziej intensywne burze wystąpią w Wielkopolsce, na Kujawach, środkowym Pomorzu oraz na południowym wschodzie Polski. W czasie burz pojawią się opady deszczu od 20 do 30 mm, a lokalnie nawet do 40 mm. Opady mogą doprowadzić do gwałtownych wzrostów stanów wody, lokalnie do przekroczeń stanów umownych i podtopień. Możliwe są także opady gradu.  

Zdjęcie ilustracyjne Morze Bałtyckie. Zamknięto dwa kąpieliska, bo zakwitły sinice

"Porywy wiatru przeważnie do 80 km/h, a na Kujawach, w Wielkopolsce, na środkowym Pomorzu oraz na południowym wschodzie do 100 km/h. W strefie występowania najbardziej intensywnych burz możliwe jest tworzenie się trąb powietrznych" - informuje IMGW. 

W nocy ze środy na czwartek (30.06/01.07) front burzowy pojawi się w pasie ciągnącym się od Podkarpacia przez województwo lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie oraz część województwa pomorskiego. Na Lubelszczyźnie mogą pojawić się opady gradu. Słabsze burze wystąpią w Polsce centralnej, południowej oraz w części województwa kujawsko-pomorskiego oraz zachodnio-pomorskiego.  

Policja (zdjęcie ilustracyjne) Nocny pościg policji na Śląsku. Auto gnało przez 4 miasta. Aż padły strzały

Czy przez zmiany klimatu burze będą silniejsze?

Według rządowego dokumentu "Polityka ekologiczna państwa" na skutek zmian klimatu "coraz częściej będzie można zaobserwować silne wiatry, a nawet towarzyszące im incydentalne trąby powietrzne i wyładowania atmosferyczne, które mogą znacząco wpłynąć m.in. na rolnictwo, budownictwo oraz infrastrukturę energetyczną i transportową".

Naukowcy zwracają jednak uwagę, że burze i tornada to złożone zjawiska i na razie nie jest do końca jasne, jak globalne ocieplenie wpłynie na ich siłę i częstość występowania. - Aby powstała silna burza, muszą zostać spełnione trzy warunki, a wraz z ocieplającym się klimatem bardzo trudno jest określić, jak te poszczególne elementy będą się zmieniały - tłumaczył w rozmowie z Gazeta.pl dr Mateusz Taszarek z UAM.

Niektóre dotychczasowe badania sugerują, że, że burze mogą być częstsze, ale mniej intensywne, jednak naukowcy wciąż badają te zależności. Z kolei warunki sprzyjające powstawaniu trąb powietrznych w Polsce nie uległy większej zmianie na przestrzeni ostatnich dekad - mówił Taszarek. Częściej za to dokumentujemy ich pojawienie się np. nagrania z telefonów komórkowych, co może sprawiać wrażenie, że jest ich więcej.

Więcej o skutkach kryzysu klimatycznego i rozwiązaniach, jakie mamy w walce z nim, przeczytasz w serwisie Zielona.Gazeta.pl.

Więcej o: