Była zbrodnia, będzie kara. Archiwum X wpadło na trop sprawcy gwałtu i zabójstwa sprzed 20 lat

Białostoczanin podejrzany o to, że 20 lat temu napadł i brutalnie zgwałcił pielęgniarkę, w wyniku czego zmarła, został zatrzymany na terenie Wielkiej Brytanii. Tożsamość i miejsce pobytu mężczyzny ustalili policjanci z podlaskiego Archiwum X. Trwa procedura przekazania aresztowanego do Polski.

Zbrodnia miała miejsce w sierpniu 2001 r. w Białymstoku, na osiedlu Sienkiewicza. Agnieszka D., 30-letnia pielęgniarka, wracała wieczorem do domu. Została zaatakowana i brutalnie zgwałcona. Młoda kobieta z ciężkimi obrażeniami trafiła do szpitala, gdzie zmarła po kilku miesiącach.

Zobacz wideo O włos od tragedii na przejściu dla pieszych. Ojciec w ostatniej chwili chwycił dziecko

Śledczy odtworzyli wtedy ostatnie godziny przed zdarzeniem. Tego wieczoru kobieta odprowadziła swoją kuzynkę na przystanek autobusowy. W drodze powrotnej została napadnięta, zaledwie kilkanaście metrów od swojego bloku. Zgodnie z przekazem policji, sprawcy nie przeszkadzało nawet to, że w pobliżu przebywali mieszkańcy osiedla. W trakcie prowadzonego wówczas śledztwa nie udało się ustalić, kto stoi za brutalną napaścią. W sierpniu 2002 r. śledztwo umorzono, ze względu na niewykrycie sprawcy.

Małopolska. Zaginęła 16-latka i jej 7-tygodniowy syn. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach Małopolska. Zaginęła 16-latka i jej 7-tygodniowy syn. Policja apeluje o pomoc

Zbrodnia sprzed 20 lat. Podejrzany ukrywał się w Wielkiej Brytanii

W ubiegłym roku sprawą zajęli się policjanci z tzw. Archiwum X, wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Białymstoku. Archiwum X zajmuje się trudnymi, nierozwiązanymi dotąd przestępstwami. 

"Najbardziej doświadczeni funkcjonariusze służby śledczej wspólnie z prokuratorami zaczęli ją [sprawę gwałtu i zabójstwa - red.] wnikliwie analizować. Śledczy, prowadząc szereg dodatkowych czynności z jednoczesnym wykorzystaniem najnowocześniejszych metod badawczych, ustalili podejrzanego o tę zbrodnię. Śledczy ustalili również miejsce jego pobytu" - zakomunikowała policja w poniedziałek 28 czerwca br.

Joanna Felczak Tatry. Tragiczny finał poszukiwań turystki. TOPR odnalazło ludzkie szczątki

Policjanci poinformowali, że podejrzany o dokonanie tej zbrodni został zatrzymany w Wielkiej Brytanii. To 42-letni białostoczanin, który mieszkał nieopodal Manchesteru. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Białymstoku został wydany nakaz aresztowania w Wielkiej Brytanii. 18 czerwca br. podejrzany trafił w ręce policji w miejscu jego zamieszkania. Rozpoczęła się już procedura deportowania mężczyzny do Polski. Za zarzucane mu przestępstwo grozi dożywocie.

Więcej o: