Morze Bałtyckie. Zamknięto dwa kąpieliska, bo zakwitły sinice. Zawierają toksyny i mogą być groźne

Dwa kąpieliska w Gdyni - Gdynia Redłowo oraz Gdynia Śródmieście - są zamknięte z powodu zakwitu sinic - poinformował we wtorek sanepid. Jednocześnie przypomina, że nie tylko kąpiel w takiej wodzie, ale i przebywanie w jej pobliżu mogą być groźne dla zdrowia.

Choć sezon kąpielowy w Gdyni rozpoczął się 25 czerwca, to z powodu sinic już po trzech dniach zamknięto dwa kąpieliska ze względu na zakwit sinic.

Zobacz wideo Ocieplenie klimatu zaszkodzi Bałtykowi. "Nie będzie lazuru. Może być nieprzyjemnie pachnąca, brunatna ciecz"

Zakwit sinic nad Bałtykiem. Zamknięte dwa kąpieliska w Gdyni

29 czerwca z powodu zakwitu sinic zamknięto w Gdyni dwa kąpieliska - Gdynia Redłowo i Gdynia Śródmieście. Turyści i mieszkańcy miasta mogli nacieszyć się morskimi kąpielami tylko przez kilka dni, ponieważ kąpieliska zostały otwarte cztery dni wcześniej - 25 czerwca.

Zdjęcie ilustracyjne Nieoficjalnie: dzieci wracające z zagranicznych wakacji nie będą trafiały na kwarantannę

Sanepid poinformował, że w przypadku obfitego zakwitu sinic obowiązuje absolutny zakaz wchodzenia do wody. Ostrzega również, że kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może skutkować niekorzystnymi reakcjami organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha - podaje TVN24.

Sinice - czym są i dlaczego występują w Bałtyku?

Sinice to organizmy samożywne zaliczane do królestwa bakterii. Część z nich zawiera trujące dla człowieka toksyny, więc kąpiel w wodzie, w której się pojawiły, jest niebezpieczna dla zdrowia. Jednak nie tylko kontakt fizyczny, ale i wdychanie powietrza w pobliżu ich występowania, może prowadzić do poważnego zatrucia organizmu.

Zakwitowi sinic sprzyjają: wysoka temperatura, delikatne falowanie wody oraz dostęp do azotanów i fosforanów przyspieszających proces rozmnażania.

DLOLU Polski Bon turystyczny bije rekordy popularności

W okresie wakacyjnym zakwit sinic bardzo często ma miejsce w polskim morzu. Gorące lato, słona woda Morza Bałtyckiego oraz zasilające ją zanieczyszczone rzeki stwarzają bardzo dobre warunki do ich rozwoju.

Więcej o: