Barszcz Sosnowskiego znów kwitnie. Gdzie występuje? Co grozi po poparzeniu barszczem Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna dla zdrowia roślina, na którą można natknąć się podczas pieszych wędrówek. Należy na nią uważać nie tylko na dużych otwartych przestrzeniach, takich jak łąki czy wytyczone przyrodnicze szlaki, ale również w dużych miastach. Toksyny, które produkuje, prowadzą do poważnych obrażeń skóry.

Gdzie występuje barszcz Sosnowskiego i jak wygląda? Jak postępować w przypadku kontaktu z barszczem Sosnowskiego i jak leczyć silne oparzenia skóry? Przypominamy.

Zobacz wideo Dlaczego należy unikać barszczu Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego. Gdzie w Polsce występuje ta toksyczna roślina i jak wygląda?

Barszcz Sosnowskiego występuje w całej Polsce. Najczęściej można spotkać go na łąkach, w parkach, lasach, ogrodach oraz na brzegach zbiorników wodnych. Dokładną lokalizację występowania tej toksycznej rośliny, można sprawdzić na specjalnej, na bieżąco aktualizowanej mapie - mapa.barszcz.edu.pl.

Ta toksyczna roślina osiąga wysokość czterech metrów, a średnica jej łodygi może mierzyć nawet do 10 centymetrów. Na łodydze znajdują się włoski, które wytwarzają toksyczną substancję. Roślina charakteryzuje się dużymi liśćmi i białymi baldaszkowatymi kwiatostanami. Barszcz Sosnowskiego często jest mylony z koprem lub arcydzięglem.

Barszcz Sosnowskiego - co robić, gdy doszło do kontaktu z rośliną? Jak leczyć?

Jeśli dojdzie do kontaktu z barszczem Sosnowskiego, należy:

  • dokładnie przemyć wodą z mydłem miejsce styczności z toksyczną rośliną lub zrobić okład z Altacetu czy spryskać skórę Panthenolem,
  • skontaktować się z lekarzem,
  • chronić skórę przed promieniami słonecznymi (wystarczy półtorej minuty kontaktu z sokiem barszczu Sosnowskiego i dwie minuty wystawiania skóry na słońce w ciągu pierwszych dwóch dób od kontaktu z rośliną, by pojawiły się na skórze oparzenia I stopnia),
  • w przypadku występowania reakcji alergicznej należy zażyć leki przeciwhistaminowe i/lub wapno.

Osoby, które miały kontakt z barszczem Sosnowskiego, poza zmianami skórnymi (pęcherze z płynem) skarżą się również na nudności prowadzące do wymiotów, bóle głowy i zapalenie spojówek.

Poparzenia barszczem Sosnowskiego pozostawiają po sobie ślad w postaci fotoalergii. Jest ona nieuleczalna i wymaga dożywotniego stosowania odpowiedniej profilaktyki w celu ochrony nadwrażliwej na promienie UV skóry, ponieważ każdy jej kontakt ze słońcem grozi odnowieniem się ran.

Barszcz Sosnowskiego dotarł  do Polski z Kaukazu w latach 50., dlatego czasem określany jest jako "zemsta Stalina". Początkowo był rośliną pastewną. Szybko jednak zorientowano się, że posiada właściwości toksyczne i zrezygnowano z jego uprawy. Mimo to wciąż się rozprzestrzenia. Aby zmniejszyć ryzyko oparzeń, jeśli podczas spaceru zauważymy barszcz Sosnowskiego, należy bezzwłocznie zgłosić to do straży miejskiej na numer 986.

Więcej o: