Bielsko-Biała. Sprawcy dewastacji zabytkowego cmentarza żydowskiego zatrzymani. Najstarszy ma 13 lat

Policji udało się zidentyfikować sprawców zniszczeń dokonanych na zabytkowym żydowskim cmentarzu w Bielsku-Białej. O wandalizm podejrzewanych jest trzech nastolatków. Najstarszy z nich ma zaledwie 13 lat.
Zobacz wideo Elbląg. Czworo dzieci zdewastowało piaskownicę na placu zabaw. Za ich czyny odpowiedzą rodzice

Jak podaje śląska Policja, policjantom udało się wytropić sprawców dewastacji zabytkowego cmentarza żydowskiego. Do aktu wandalizmu, w wyniku którego zniszczonych zostało 67 mogił, doszło rano w sobotę 26 czerwca. 

Policja zatrzymała sprawców dewastacji zabytkowego cmentarza. To trzej nastolatkowie

Na cmentarzu dokonano oględzin kryminalistycznych. Jak podaje policja, w ustaleniu wizerunku osób podejrzewanych o dokonanie zniszczeń, pomógł jeden z przedsiębiorców, mający firmę w okolicy miejsca zdarzenia. Funkcjonariuszom udało się ustalić tożsamość sprawców - są nimi trzej nastoletni chłopcy, mieszkańcy Bielska-Białej. Dwóch z nich ma zaledwie 12 lat, trzeci - 13. 

Podejrzewani o chuligański wybryk chłopcy zostali ujęci już w niedzielę (27 czerwca). Cała trójka została doprowadzona do komisariatu, gdzie wykonano "niezbędne czynności dowodowe, w których toku potwierdzono, że są oni sprawcami dewastacji nagrobków na cmentarzu żydowskim" - podaje policja. Po zakończeniu czynności obaj 12-latkowie zostali przekazani rodzicom, najstarszy z chłopców trafił natomiast do policyjnej izby dziecka. Teraz o losie całej trójki zadecyduje bielski sąd rodzinny. 

Zabytkowy cmentarz żydowski w Bielsku-Białej zdewastowany 

Jak pisaliśmy, według zarządcy cmentarza zniszczenia dokonane w sobotę są ogromne - największe od czasów drugiej wojny światowej.

- Nekropolia wygląda, jakby przeszła przez nią katastrofa. To smutny widok. Wygląda na to, jakby ktoś szedł i systematycznie, jeden po drugim, rozwalał nagrobki. Wiele tablic jest potłuczonych, rozbitych, poprzewracanych - opisywał zarządca cmentarza Dariusz Gajny. 

Cmentarz powstał w roku 1849, od 1983 ma status zabytku. Na powierzchni 2,39 hektarów znajduje się 3000 pochówków i około 1200 samych nagrobków. Pochówki trwają tam do dziś. W celu naprawy zniszczeń uruchomiono zbiórkę na rzecz cmentarza. 

Więcej o: