Zmarł prof. Zbigniew Pełczyński. Uczył Billa Clintona i Viktora Orbana

Zmarł Zbigniew Pełczyński, emerytowany wykładowca Uniwersytetu Oksfordzkiego. Do jego uczniów należą między innymi były prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton czy premier Węgier Viktor Orban. Profesor miał 96 lat.

22 czerwca 2021 roku w szpitalu odszedł Zbigniew Andrzej Pełczyński - poinformowała Szkoła Liderów na swojej stronie. Profesor od kilku lat cierpiał na nowotwór. W związku z pandemią prywatny pogrzeb odbędzie się w kościele Św. Wawrzyńca w Barton on the Heath. W przyszłości planowana jest także organizacja oficjalnej ceremonii.

Zobacz wideo 11-letnia Zuzia z milionem zł długu po zmarłym ojcu. Prawnik tłumaczy, jak sprawdzić, czy spadek jest obciążony

Zmarł Zbigniew Pełczyński, założyciel Szkoły Liderów. Miał 96 lat

Zbigniew Pełczyński urodził się w 1925 roku w Grodzisku Mazowieckim. W czasie drugiej wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, brał także udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie przyjął tamtejsze obywatelstwo. Studiował ekonomię i nauki polityczne na Uniwersytecie St. Andrews w Szkocji, a także filozofię polityczną i politologię na Uniwersytecie Oksfordzkim. W 1956 roku obronił pracę doktorską z zakresu filozofii politycznej Georga Hegla, a w 1953 roku rozpoczął pracę wykładowcy, która trwała przez kolejne 40 lat. 

Jego uczniami było siedmiu przyszłych ministrów światowych rządów (w tym Viktor Orban), senator USA oraz były prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton. Dzięki Pełczyńskiemu uczelnia w Oksfordzie uruchomiła program stypendialny dla Polaków. 

Po przejściu na emeryturę profesor wspierał odbudowę wolnej Polski. W roku 1988 w imieniu George'a Sorosa założył w Polsce Fundację im. Stefana Batorego. Sześć lat później założył Szkołę dla Młodych Liderów Społecznych i Politycznych (obecna Fundacja Szkoła Liderów). Kierował nią do końca życia. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a także Orderem Imperium Brytyjskiego. 

Więcej o: