Gdzie jest burza? IMGW alarmuje: Możliwe podtopienia. Ostrzeżenia dla czterech województw

W sobotę 26 czerwca województwie śląskim, małopolskim, podkarpackim i lubelskim może wystąpić gwałtowne podniesienie się stanu wód skutkujące podtopieniami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega także przed burzami z gradem w południowo-wschodniej Polsce.
Zobacz wideo Skąd się bierze deszcz i czym właściwie są chmury? Wyjaśniamy [Pracownia Bronka]

"Zostały wydane ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia na gwałtowne wzrosty stanów wody dla zlewni w województwie śląskim, małopolskim, podkarpackim i lubelskim. W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia" - pisze na Twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Równocześnie w województwie zachodniopomorskim na obszarze zlewni Iny i Płoni, rzeki przymorza Rega oraz rzeki przymorza Paręseta od 20 czerwca do odwołania obowiązują ostrzeżenia dotyczące suszy hydrologicznej. 

Lato (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. Upały dadzą nam chwilę oddechu. IMGW wydało ostrzeżenia

IMGW wydało alerty hydrologiczne. W czterech województwach możliwe podtopienia

Alerty obowiązują od godzin porannych w sobotę 26 czerwca do północy w niedzielę 27 czerwca. Ostrzeżenia wydawane są w trzech stopniach. Stopień pierwszy (najniższy) zagrożenia hydrologicznego oznaczany jest kolorem żółtym i przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, mogących spowodować szkody materialne, a także zagrożenie życia. Możliwe są gwałtowne wzrosty poziomu wody na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, podtopienia oraz przekroczenia stanów ostrzegawczych w zlewniach kontrolowanych. Zalecana jest ostrożność i śledzenie komunikatów oraz rozwoju sytuacji. 

Mammatusy (zdjęcie ilustracyjnne)Mammatusy - co to takiego? Niezwykłe chmury pojawiły się nad Warszawą

Gdzie jest burza? Synoptycy ostrzegają także przed burzami z gradem w południowo-wschodniej Polsce

IMGW wydało także ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla południowo-wschodniej Polski. Obowiązują one do godziny 20:00 w województwie lubelskim i mazowieckim oraz do 21:00 w pozostałych regionach, dla których wydano alert.

Według synoptyków zagrzmieć może w województwie lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim (z wyjątkiem jego północnych powiatów). Burz IMGW spodziewa się również w województwie mazowieckim - od powiatów grójeckiego i garwolińskiego do południowej granicy województwa, a także w śląskim. Tam ostrzeżenie obowiązuje w południowo-wschodniej części regionu. Obszar ostrzeżenia na północy wyznaczają Katowice i Jaworzno, na zachodzie Jastrzębie-Zdrój, na wschodzie granica województwa. 

Więcej o: