Marsz Równości w Łodzi. "Przemoc motywowana LGBT-fobią staje się coraz bardziej obecna"

W sobotę 26 czerwca ulicami Łodzi przeszedł Marsz Równości, który zorganizowała Fabryka Równości. Marsz był odpowiedzią na aktualną sytuację w kraju i zachowania względem osób nieheteronormatywnych. W wydarzeniu wzięło udział setki mieszkańców miasta. Naprzeciw uczestnikom wyszli narodowcy.
Zobacz wideo Ziobro przeciwko rezolucji PE ws. wolności osób LGBTIQ. Śmiszek odpowiada

Marsz Równości w Łodzi. Ulicami miasta przeszedł również Marsz Normalności

Jak podaje "Dziennik Łódzki", Marsz Równości w Łodzi został zorganizowany już po raz dziesiąty, a  tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem "DAJCIE ŻYĆ!".

Wydarzenie rozpoczęło się w Łodzi w sobotę o godzinie 13 pod Halą MOSiR. Uczestnicy Marszu Równości szli głównymi ulicami miasta, m.in. Ks. Skorupki, Piotrkowską czy Tymienieckiego w kierunku pl. Dąbrowskiego, ale w ostatniej chwili musieli zmienić trasę. Wszystko ze względu na dwie zarejestrowane kontrmanifestacje. 

Na zapowiedź Marszu Równości zareagowali m.in. narodowcy z ONR i tego samego dnia zorganizowali Łódzki Marsz Normalności. Wzięło w nim udział około 25 osób - w Marszu Równości szło, jak podają lokalne media, setki manifestujących, tworzących kolorowy tłum. Narodowcy, organizując kontrmanifestację, chcieli potępić władze Łodzi za "wspieranie tęczowych ruchów, które czynią wiele zła".  

Elżbieta Płonka z PiSPosłanka PiS: LGBT jest przyczyną, że dzieci popełniają samobójstwo

Marsz Równości spotkał się z ciepłym przyjęciem łodzian. Mieszkańcy z dużą sympatią pozdrawiali manifestujących, a kontrmanifestacje nie wywołały żadnych spięć między uczestnikami - porządku pilnowała m.in. policja

Organizatorzy Marszu Rowności: LGBT-fobia staje się coraz bardziej obecna

"Homofobiczna kampania prezydencka nasiliła nagonkę na osoby LGBTQ+. Od słów i dyskryminacji coraz częściej przechodzi się do czynów motywowanych nienawiścią" - napisali w komunikacie organizatorzy łódzkiego marszu. "Przemoc motywowana LGBT-fobią staje się coraz bardziej obecna w naszym kraju. Z dnia na dzień czujemy się coraz mniej bezpiecznie w Polsce" - dodano.

Fabryka Równości nie zgadza się "na JAKĄKOLWIEK formę dyskryminacji, przemocy i wykluczenia. Miłość to PRAWO CZŁOWIEKA. Państwo MUSI zapewnić nam ochronę, bezpieczeństwo, szacunek i równe prawa!".

Michał WośWoś: Rząd pracuje nad "zakazem działań propagandowych LGBT"

Więcej o: