Brutalny atak na turystkę w centrum Warszawy. Biegli: Był niepoczytalny. Interwencja Ziobry

Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o umorzenie postępowania wobec 35-letniego Eryka G. Mężczyzna jest podejrzany o zaatakowanie w lipcu 2020 roku turystki na Nowym Świecie w Warszawie. Biegli stwierdzili, że mężczyzna był niepoczytalny. Głos w sprawie zabrał na Twitterze Zbigniew Ziobro.

Jak informowali stołeczni policjanci, 5 lipca 2020 roku Eryk G. miał dopuścić się zaczepiania przechodniów, demolowania ogródków piwnych, a nawet grożenia obsłudze lokali gastronomicznych. Na koniec dopuścił się ataku na turystkę.

Zobacz wideo Policja ujawniła na Lotnisku Chopina 50 sztuk termosów wypełnionych narkotykami

35-latek zaatakował turystkę, która spacerowała z mężem i dzieckiem. Wskutek uderzenia straciła wzrok

Jak podaje Polskie Radio dla Ciebie, 5 lipca 2020 roku Eryk G. zaczepiał przechodniów i demolował ogródki piwne na ul. Nowy Świat w Warszawie. Groził również obsłudze okolicznych lokali, a w pewnym momencie uderzył w twarz kobietę, spacerującą wspólnie z mężem i synem. Turystka wskutek uderzenia, doznała złamania oczodołu i straciła wzrok.

Policja (zdjęcie ilustracyjne) Sopot. 81-latka prowadziła auto pod wpływem alkoholu i "chwiała się na nogach"

Początkowo mężczyzna był podejrzany o "naruszenie czynności narządu ciała" kobiety. Prokurator zmienił zarzut na usiłowanie spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pokrzywdzonej w postaci "kalectwa polegającego na utracie wzroku w lewym oku poprzez zadanie silnego uderzenia pięścią w twarz pokrzywdzonej" - podaje radio. Zmiana treści spowodowana była interwencją Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro, który już w lipcu 2020 roku polecił Prokuraturze Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ analizę materiału dowodowego w tej sprawie.

Zbigniew Ziobro zabiera głos w sprawie Eryka G.: Umorzenie budzi zdecydowany sprzeciw

Powołani przez prokuraturę biegli orzekli, że Eryk G. w momencie zaatakowania turystki był niepoczytalny, ponieważ był pod wpływem środków odurzających. Prokuratura skierowała więc do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o umorzenie postępowania i izolację podejrzanego w zakładzie psychiatrycznym, a nie areszcie śledczym w Łodzi.

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Woj. łódzkie. W wypadku autobusu zginął kierowca - 3 pasażerów rannych

"Ewentualne umorzenie sprawy brutalnej napaści na turystkę w centrum Warszawy budzi zdecydowany sprzeciw. Dlatego poleciłem Prokuraturze Krajowej  zbadanie akt śledztwa i dokonanie oceny opinii psychiatrycznej o rzekomej niepoczytalności sprawcy." - napisał 26 czerwca na Twitterze Zbigniew Ziobro

"Ze sprawy przeciwko Erykowi G. wyłączono materiały dotyczące posiadania narkotyków - marihuany 0,29 g i MDMA 1,99 g. 25 maja tego roku. Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście Północ skierowała do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia akt oskarżenia w tej sprawie" - podaje Polskie Radio dla Ciebie.

Więcej o: