Watykan ukarał dwóch polskich biskupów. "Niezamierzone zaniedbania" ws. molestowania małoletnich

Watykan zdecydował o ukaraniu bp. Stefana Regmunta i bp. Stanisława Napierały. Chodzi o sprawy zaniedbań oraz nadużyć seksualnych popełnionych wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów. W komunikacie nie sprecyzowano, o jakie sprawy dokładnie chodzi. Ponadto papież miał powołać specjalną komisję do zbadania sprawy kardynała Stanisława Dziwisza.
Zobacz wideo „Co łaska" za tuszowanie pedofilii? O. Gużyński: To rzecz bardzo niestosowna

Stolica Apostolska stwierdziła "niezamierzone zaniedbanie" biskupa seniora diecezji kaliskiej Stanisława Napierały w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji.

Komunikat w tej sprawie opublikowała archidiecezja poznańska, metropolitalna w stosunku do diecezji kaliskiej. Po dokładnej analizie twierdzono, że w jednym z przypadków doszło do niezamierzonego zaniedbania biskupa. Stolica Apostolska zasugerowała kapłanowi wpłacenie według uznania sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa oraz nieobecność na publicznych celebracjach lub wydarzeniach.

Drugi wydany dziś komunikat dotyczy emerytowanego biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefana Regmunta. Został on ukarany przez Stolicę Apostolską z powodu zaniedbań w sprawie wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

O decyzji poinformowało biuro abpa Wojciecha Polaka, delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Jak głosi komunikat "Stolica Apostolska zakazała biskupowi Regmuntowi uczestniczenia w celebracjach lub publicznych spotkaniach na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, udziału w gremiach KEP oraz nakazała mu finansowe uczestnictwo w wydatkach swej diecezji związanych z przeciwdziałaniem wykorzystaniu seksualnemu małoletnich".

Watykan. Komisja zbada sprawę Dziwisza

Ponadto, jak informuje Onet, papież powołał specjalną komisję, która ma wyjaśnić sprawę kardynała Stanisława Dziwisza. Chodzi m.in. o zarzuty tuszowania przypadków pedofilii w Kościele. Według portalu polscy hierarchowie nie zostali poinformowani o rozpoczęciu prac komisji. Ta przesłuchała już kilka osób. 

W ubiegłym roku w TVN24 został wyemitowany reportaż Marcina Gutowskiego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza". Jak z niego wynika, kardynał Dziwisz mógł brać udział w tuszowaniu nie tylko polskich, ale i światowych skandali pedofilskich. Chodzi m.in. o sprawę molestowania w Legionie Chrystusa oraz sprawę oskarżonego o pedofilię amerykańskiego kardynała, Theodore'a McCarricka.

Więcej o: