Alert RCB. Będą burze, silny wiatr, ulewy i grad. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Kolejny dzień z rzędu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. SMS-y z alertami wysłano do mieszkańców sześciu województw. Burze i ulewy przejdą przez południową i wschodnią część kraju.

"Uwaga! Dziś i w nocy (25/26.06) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i lokalnie grad. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu" - SMS-y o takiej treści rozsyła Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wiadomości otrzymają osoby przebywające na terytorium województw: 

  • podkarpackiego,
  • lubelskiego,
  • małopolskiego (powiaty: gorlicki, limanowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, Nowy Sącz, oświęcimski, suski, tatrzański i wadowicki),
  • śląskiego (powiaty: bielski, Bielsko-Biała, bieruńsko-lędziński, Bytom, Chorzów, cieszyński, Gliwice, gliwicki, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, mikołowski, Mysłowice, Piekary Śląskie, pszczyński, raciborski, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, tarnogórski, Tychy, wodzisławski, Zabrze, Żory i żywiecki),
  • podlaskiego (powiaty: augustowski, białostocki, Białystok, bielski, hajnowski, moniecki, sejneński, siemiatycki, sokólski, suwalski, Suwałki i wysokomazowiecki),
  • mazowieckiego (powiaty: łosicki, siedleckie, Siedlce, sokołowski).

Pogoda. IMGW nie wyklucza "incydentów związanych z trąbą powietrzną"

Z prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że najtrudniejsze warunki pogodowe będziemy obserwować na południu i wschodzie kraju. Burzom mogą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 55 mm, a także podmuchy wiatru o prędkości do 100 km/h. Lokalnie wystąpi także grad. Meteorolodzy nie wykluczają również "incydentów związanych z trąbą powietrzną".

Im bardziej na zachód, tym mniejsze będzie zagrożenie ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi, jednak w województwach położonych przy granicy z Niemcami również może zagrzmieć. 

"W Polsce zachodniej ryzyko burz jest niskie do umiarkowanego - mogą wystąpić lokalne opady przelotne (z burzą lub bez) o wysokości do 15-20 mm" - czytamy na stronie Burza-Alert-IMGW.

Więcej o: