Komisja ds. pedofilii wysyła pismo do Watykanu ws. polskich księży. Przewodniczący narzeka na biskupów

Państwowa Komisja ds. Pedofilii zdecydowała się skierować pismo do Watykanu z prośbą o informację o duchownych, wobec których toczyły się postępowania kanoniczne. Przewodniczący komisji Błażej Kmieciak przyznał, że komisja napotkała ze strony biskupów na mur i nie chcą oni dzielić się informacjami na temat przypadkó pedofilii.

- Podjęliśmy decyzję jako Państwowa Komisja o wystąpieniu z oficjalnym pismem do Stolicy Apostolskiej, do Watykanu, do Kongregacji Nauki Wiary. Podjęliśmy taką decyzję, mając niestety świadomość i doświadczenie tego, że nie otrzymujemy żadnych dokumentów, żadnych informacji ze strony Konferencji Episkopatu Polski, które pozwalałyby nam na merytoryczną analizę spraw, które musimy wyjaśnić - stwierdził na czwartkowej konferencji prasowej Błażej Kmieciak, przewodniczący Państwowej Komisji ds. Pedofilii.

- My musi je wyjaśnić nie dlatego, że tak chcemy, tylko dlatego, że przychodzą do nas osoby skrzywdzone i mówią wprost: "byliśmy tam sami, doświadczyliśmy tam cierpienia" - dodał.

Zobacz wideo Dlaczego księża milczą w sprawach patologii w Kościele? (wypowiedź z 31 marca)

Państwowa Komisja ds. Pedofilii. Pismo do Watykanu

Jak poinformował Kmieciak, pytania dotyczą spraw podejmowanych w latach 2002-2020 przez Kongregację Nauki Wiary w stosunku do polskich duchownych (diecezjalnych i zakonnych), a także nałożone na nich kary.

Elżbieta Witek Witek nie zgodziła się na spotkanie zespołu ds. pedofilii. "Knebluje usta"

Przewodniczący komisji cytowany przez tvn24.pl przekazał także, że komisja w lutym i marcu zwróciła się do wszystkich polskich diecezji o przekazanie dokumentów ws. zakończonych postępowań sądowo-kanonicznych oraz administracyjno-kanonicznych. Komisja otrzymała do tej pory jedne akta z jednego sądu biskupiego.

Abp Wojciech Polak Prymas Polski gotowy do współpracy z Państwową Komisją ds. Pedofilii

W majowym komunikacie Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zapowiadało, że abp Wojciech Polak "jest gotowy przekazać Państwowej Komisji informacje o liczbie spraw dotyczących wykorzystania seksualnego osób małoletnich poniżej 15. roku życia zgłoszonych Kościołowi w Polsce". Zwrócono jednak wówczas uwagę, że "kwestia udostępnienia Państwowej Komisji kopii całości akt kanonicznych procesów karnych budzi poważne wątpliwości zarówno na gruncie prawa państwowego, jak i kościelnego".

Więcej o: