Burza już w Warszawie, wcześniej nawałnice przeszły przez Łódź. "Może być groźnie", "to superkomórka"

Przed godziną 9 do Warszawy dotarły burze, którym towarzyszą silne opady deszczu i porywisty wiatr. Wcześniej nawałnica przeszła m.in. przez Łódź. IMGW wydało ostrzeżenia - synoptycy ostrzegają, że opadom może towarzyszyć grad. Możliwe są lokalne podtopienia.

"Czwartek w wielu regionach woj. opolskiego i woj. łódzkiego rozpoczął się od aktywnej elektrycznie burzy wielokomórkowej (mezoskalowego układu konwekcyjnego) przynoszącej intensywne opady deszczu oraz miejscami silniejsze porywy wiatru" - piszą Polscy Łowcy Burz, relacjonując, że najprawdopodobniej powstały "superkomórki burzowe", a nawałnice zmierzają na północny wschód kraju.

Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?

Burze w Polsce. Nawałnica w Łodzi, wyładowania też w Warszawie

Burze przed godziną 9 pojawiły się w Warszawie i w innych miejscowościach na Mazowszu - m.in. w Grójcu, Białobrzegach, Przysusze, Grodzisku Mazowieckim, Sochaczewie, Nowym Dworze Mazowieckim czy w Wyszkowie. "Głównym zagrożeniem podczas przejścia układu są intensywne opady deszczu (do 25-30 mm/30 min), miejscami mogą pojawić się również silne porywy wiatru o prędkości przekraczającej punktowo 90 km/h oraz opady gradu" - ostrzegają Łowcy Burz. IMGW wydało ostrzeżenia meteorologiczne - przestrzega przed nagłymi wyładowaniami i wiatrem.

- Ta niewielka strefa [burz - red.] przemiesza się bardzo szybko, w tej chwili osiągnęła prędkość 70 kilometrów na godzinę. To oznacza, że może lokalnie być groźnie. Tak szybko wędrujący pas burz przynosi krótką ulewą ale też możliwe są krótkotrwałe, silne porywy wiatru, nawet porywy do 90 km/h. Może być w Warszawie nawet bardzo niebezpiecznie - relacjonowała  na antenie TVN 24  meteorolożka Arleta Unton-Pyziołek.

Czytaj więcej: Pogoda. IMGW ostrzega przed upałami i burzami z gradem. Mapa Polski wypełniona alertami

Burze powodują lokalne podtopienia. "W Piotrkowie burza od 7.00, ulewa, teraz trochę przestaje … w godzinę zalało", "W Warszawie czarne niebo, wiatr straszny, zaczyna bardzo grzmieć", "Poranna burza i ulewa w Łodzi zamieniła ulice w rzeki. Ja sam przemokłem do suchej nitki" - relacjonują mieszkańcy w mediach społecznościowych. "Ostra burza nad Warszawa się zapowiada. Ciemno jakby noc była" - napisał poseł Arkadiusz Myrcha.

Synoptycy prognozują, że po południu w wielu regionach kraju nawałnice mogą przybrać na sile - wieczorem najgroźniej będzie w południowo-zachodniej Polsce. Zaleca się monitorowanie komunikatów meteorologicznych.

"Są takie dni, kiedy chcemy aby nasze prognozy się nie sprawdziły. Prognozy zakładają, że po południu nad południową PL zaczną rozwijać się komórki burzowe, które mogą utworzyć większy układ. Oprócz intensywnych opadów deszczu, spodziewamy się gradu oraz porywów wiatru do 120 km/h" - podaje portal Meteoprognoza.

Więcej o: