Gdzie jest burza? "Wciąż formują się nowe komórki", w niektórych miejscach już pada i grzmi [ALERTY]

IMGW wydało ostrzeżenie dla wschodniej części kraju przed wyładowaniami atmosferycznymi, którym towarzyszą opady deszczu i silny wiatr. Burza dotarła już na Podkarpacie i Lubelszczyznę. Sprawdź, w których województwach może dziś zagrzmieć.

"Aktualnie burze występują na Podkarpaciu (w Bieszczadach) oraz na Lubelszczyźnie. Bardzo niebezpieczna komórka burzowa, o charakterze stacjonarnym powstała w rejonie Janowa Lubelskiego. Towarzyszą jej nawalne opady deszczu, istnieje duże ryzyko zalań i podtopień" - poinformował po południu IMGW.

IMGW ostrzega przed burzami na wschodzie Polski 

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla kilku województw. Żółty alert obowiązuje w województwie: 

  • warmińsko-mazurskim (środkowa część);
  • łódzkim;
  • świętokrzyskim;
  • małopolskim;
  • podkarpackim.
Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Prognozowane są tam burze od środy od godziny 12.30 do końca dnia. Będą im towarzyszyć opady deszczu do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz wiatr, który w porywach osiągnie do 90 km/h. Miejscami może spaść również grad.

Z kolei ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami wydano dla województwa: 

  • warmińsko- mazurskiego (zachodnia część);
  • podlaskiego;
  • mazowieckiego;
  • lubelskiego.

Mateusz Morawiecki z córkąDzień Ojca. Morawiecki pokazał zdjęcie z córką i gitarą

W tych województwach burzom będą towarzyszyć opady deszczu od 40 mm do 50 mm, lokalnie w przypadku kumulacji opadów spadnie nawet do 60 mm. Miejscami spadnie grad. Przewidywany jest także wiatr, który w porywach osiągnie 100 km/h. 

Gdzie jest burza? 

Jak informują członkowie facebookowej grupy "Gdzie jest burza", wyładowania atmosferyczne dotarły na Lubelszczyznę i towarzyszą im opady deszczu oraz grad. Z kolei ciemne chmury znalazły się już nad województwem mazowieckim, o czym informują Polscy Łowcy Burz.

Elżbieta WitekSejm. Chaos z głosowaniem ws. informacji Ziobry o Obajtku

"Aktualnie główna strefa burz przechodzi w pasie od Sokołowa Podlaskiego i Węgrowa przez rejon Siedlec (woj. mazowieckie), Stoczka Łukowskiego, Łukowa, Nałęczowa, Kraśnika (woj. lubelskie) po Stalową Wolę (woj. podkarpackie)" - czytamy w poście opublikowanym przez Polskich Łowców Burz. Dodają, że najaktywniejsze wyładowania są między Stoczkiem Łukowskim a Łukowem (woj. lubelskim). 

Alert RCB przed burzami

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało w środę alert o treści - "Uwaga! Dziś gwałtowne burze, grad, silny wiatr i ulewny deszcz. Możliwe podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Zostań w domu jeśli możesz".

Komunikat został opublikowany w mediach społecznościowych RCB oraz rozesłano go SMS-em mieszkańcom województwa: podkarpackiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego

Więcej o: