Kąpiel w jeziorze przed św. Janem? "Woda przekwitnięta, ogrzmiana". Niektórzy wciąż wierzą w przesądy

Polska to kraj wielu pięknych tradycji, ale też ludowych wierzeń i przesądów przekazywanych z pokolenia na pokolenie od wielu lat. Jednym z nich jest przesąd dotyczący pływania w jeziorze przed św. Janem. Do dziś niektórzy wierzą, że przed 24 czerwca nie wolno kąpać się w jeziorach i rzekach.

W Polsce przyjęło się, że w rzekach, jeziorach i innych wodach można kąpać się po wigilii św. Jana, nazywaną też nocą świętojańską, czyli po 24 czerwca. Według wierzeń dopiero wtedy można kąpać się bezpiecznie.

Zobacz wideo Hiszpanie wciąż nie mogą się otrząsnąć. A Polska znów ma liderów. Cudowny obrazek

24 czerwca. Czy można pływać w jeziorze przed św. Janem? Na czym polega przesąd?

Według wierzeń ludowych kąpać w jeziorach i rzekach można się dopiero po 24 czerwca, bo dopiero wtedy woda jest "przekwitnięta" bądź "ogrzmiana". Oznacza to, że jeśli przed św. Janem miały miejsce burze wiosenne i deszcze zwane świętojańskimi. Zgodnie z przesądami, wcześniej nie powinno się wchodzić do rzek i jezior, ponieważ woda, która nie została "ochrzczona" przez Jana Chrzciciela, jest wodą przepełnioną topielcami. Jednak w noc świętojańską, wszystkie wody "zakwitają", nabierają życiodajnej mocy i stają się bezpieczne dla spragnionych kąpieli wodnych.

Obraz Tamary Łempickiej 'Czytająca I' w ostatnich dniach był prezentowany na wystawie w Domu Aukcyjnym DESA UnicumPolscy malarze, których nazwiska wypada znać

Strach przed kąpielą w wodzie przed św. Janem był ściśle związany z wiarą w demony, które miały "siedzieć w wodzie" aż do 24 czerwca. "Dopiero gdy św. Jan wodę ochrzci, nic złego człowiekowi nie może grozić" - mówiono dawniej - informujeExpress Bydgoski.

Św. Jan. Tradycje i zwyczaje

W niektórych regionach kraju znany jest zwyczaj "wypalania św. Jana". Dawniej chłopcy robili kukły ze słomy oraz jałowca, podpalali je i nieśli przez całą wieś na pole. Przy ogniskach z podpalonych kukieł często zbierali się mieszkańcy wsi, którzy wspólnie biesiadowali.

W dzień św. Jana przed wschodem słońca kąpano się, by przez cały rok uniknąć chorób. Wierzono również, że kąpiel po północy tego dnia doprowadzi ludzi do pełni szczęścia - w miłości, macierzyństwie i małżeństwie. Według wierzeń, jeśli w tym dniu padał deszcz, to musiał on padać również przez kolejnych 40 dni.

Fotofestiwal w Łodzi. Wystawa z której policja zdjęła część pracPolicja "zaaresztowała" zdjęcia "intymnych miejsc z symbolami religijnymi"

Niechęć przed kąpielą przed św. Janem motywowana była wyłącznie wiarą w demony, a przetrwała do dziś w formie przesądu. Jak twierdzą eksperci, nie ma to nic wspólnego z niebezpieczeństwem. W akwenach wodnych nie ma bowiem bakterii, które mogłyby uniemożliwiać pływanie.

Więcej o: